Nikdo ho nemá rád, ale pro naše zdraví je nezbytný. V budoucnu by navíc mohl přinášet ještě více užitku než nyní. O čem je řeč? Přeci o lidském potu. Ten totiž může podle japonských vědců sloužit jako pohon elektroniky.
Výzkumníci v odborném časopisu Journal of Power Sources představili výkonné generátory elektřiny, které fungují pouze díky lidskému potu. Bio-generátory energie v náramcích a čelenkách by mohly zásobovat energií různé zdravotní senzory, chytré hodinky nebo rádio. Zařízení přitom lze snadno vyrábět pomocí sítotisku. Připevnění na tělo pak zajistí materiál PBFC, který připomíná obvaz.
Jak to funguje? Základním principem je elektrochemická reakce soli kyseliny mléčné neboli laktátu, který je součástí lidského potu. Když se laktát dostane do bio-generátorů, přijde do kontaktu s uhlíkovými nanotrubičkami. Obsažená platina a kobalt zde slouží jako katalyzátory. Díky enzymu se pak laktát začne štěpit a mísit se vzdušným kyslíkem, a kromě vody tak vzniká i elektrická energie.
Novinka by mohla způsobit revoluci ve zdravotnictví. Nově by se díky těmto bio-generátorům mohly sledovat i chemické indikátory v tělesných tekutinách, jako jsou krev, sliny a pot. Na rozdíl od běžných zařízení totiž dodávají dostatek energie na to, aby mohly senzory bezdrátově komunikovat s mobilním telefonem. Pomocí aplikace nebo připojení k internetu by tak pomohly hlídat zdravotní stav třeba u rizikových pacientů.
Zdroj: iRozhlas
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…