Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařízení poháněné potem slibuje revoluci ve zdravotnictví

Ilustrační foto: Freepik

Nikdo ho nemá rád, ale pro naše zdraví je nezbytný. V budoucnu by navíc mohl přinášet ještě více užitku než nyní. O čem je řeč? Přeci o lidském potu. Ten totiž může podle japonských vědců sloužit jako pohon elektroniky.

Výzkumníci v odborném časopisu Journal of Power Sources představili výkonné generátory elektřiny, které fungují pouze díky lidskému potu. Bio-generátory energie v náramcích a čelenkách by mohly zásobovat energií různé zdravotní senzory, chytré hodinky nebo rádio. Zařízení přitom lze snadno vyrábět pomocí sítotisku. Připevnění na tělo pak zajistí materiál PBFC, který připomíná obvaz.

Jak to funguje? Základním principem je elektrochemická reakce soli kyseliny mléčné neboli laktátu, který je součástí lidského potu. Když se laktát dostane do bio-generátorů, přijde do kontaktu s uhlíkovými nanotrubičkami. Obsažená platina a kobalt zde slouží jako katalyzátory. Díky enzymu se pak laktát začne štěpit a mísit se vzdušným kyslíkem, a kromě vody tak vzniká i elektrická energie.

Nové zařízení pomůže lépe monitorovat zdravotní stav. Ilustrační foto: Unsplash

Novinka by mohla způsobit revoluci ve zdravotnictví. Nově by se díky těmto bio-generátorům mohly sledovat i chemické indikátory v tělesných tekutinách, jako jsou krev, sliny a pot. Na rozdíl od běžných zařízení totiž dodávají dostatek energie na to, aby mohly senzory bezdrátově komunikovat s mobilním telefonem. Pomocí aplikace nebo připojení k internetu by tak pomohly hlídat zdravotní stav třeba u rizikových pacientů.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…