Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařízení poháněné potem slibuje revoluci ve zdravotnictví

Ilustrační foto: Freepik

Nikdo ho nemá rád, ale pro naše zdraví je nezbytný. V budoucnu by navíc mohl přinášet ještě více užitku než nyní. O čem je řeč? Přeci o lidském potu. Ten totiž může podle japonských vědců sloužit jako pohon elektroniky.

Výzkumníci v odborném časopisu Journal of Power Sources představili výkonné generátory elektřiny, které fungují pouze díky lidskému potu. Bio-generátory energie v náramcích a čelenkách by mohly zásobovat energií různé zdravotní senzory, chytré hodinky nebo rádio. Zařízení přitom lze snadno vyrábět pomocí sítotisku. Připevnění na tělo pak zajistí materiál PBFC, který připomíná obvaz.

Jak to funguje? Základním principem je elektrochemická reakce soli kyseliny mléčné neboli laktátu, který je součástí lidského potu. Když se laktát dostane do bio-generátorů, přijde do kontaktu s uhlíkovými nanotrubičkami. Obsažená platina a kobalt zde slouží jako katalyzátory. Díky enzymu se pak laktát začne štěpit a mísit se vzdušným kyslíkem, a kromě vody tak vzniká i elektrická energie.

Nové zařízení pomůže lépe monitorovat zdravotní stav. Ilustrační foto: Unsplash

Novinka by mohla způsobit revoluci ve zdravotnictví. Nově by se díky těmto bio-generátorům mohly sledovat i chemické indikátory v tělesných tekutinách, jako jsou krev, sliny a pot. Na rozdíl od běžných zařízení totiž dodávají dostatek energie na to, aby mohly senzory bezdrátově komunikovat s mobilním telefonem. Pomocí aplikace nebo připojení k internetu by tak pomohly hlídat zdravotní stav třeba u rizikových pacientů.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…