Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záhada z Peru nedává vědcům spát. Objevili další tajemné skalní kresby

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Peru vydalo další tajemství. Na planině Nazca vědci objevili 168 nových skalních obrazců, takzvaných geoglyfů. Několikametrové obrazce jsou staré asi dva tisíce let a nejčastěji vyobrazují lidské postavy a zvířata. Jak se v peruánské poušti objevily, dosud není jasné. Na zoubek se této záhadě podívá umělá inteligence, uvedl server Radio Wave.

Geoglify objevili peruánští specialisté a japonští vědci z Jamagatské univerzity na počátku loňského prosince. Objevu předcházel výzkum oblasti trvající celé dva roky, během kterých v terénu pátraly letadla i drony. Starodávné obrazce, které se na planině nacházejí, jsou totiž dobře zřetelné zejména z ptačí perspektivy. 

Nový objev by mohl poskytnout více informací nejen k probádání celé oblasti, ale i k původu samotných peruánských geoglyfů. Vědci budou ve výzkumu pokračovat a zapojí do něj i umělou inteligenci. Výsledky by měly být využity také na ochranu záhadné archeologické památky. „Některým geoglyfům hrozí, že budou zničeny, a to kvůli nedávnému rozšíření dílen souvisejících s těžbou v archeologickém parku,“ řekl Masato Sakai, vedoucí výzkumník z Jamagatské univerzity.

Obrazce na planině Nazca, která se nachází na jižním pobřeží Tichého oceánu, patří na seznam světového dědictví UNESCO. Dohromady oblast ukrývala více než 300 obrazců. K jejich prvnímu objevení došlo v roce 2004, kdy výzkumníci nalezli asi 190 figur. Obrazce přitom vědci odkrývali postupně. Jak je vidět, stále je co objevovat.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…