Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záhada z Peru nedává vědcům spát. Objevili další tajemné skalní kresby

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Peru vydalo další tajemství. Na planině Nazca vědci objevili 168 nových skalních obrazců, takzvaných geoglyfů. Několikametrové obrazce jsou staré asi dva tisíce let a nejčastěji vyobrazují lidské postavy a zvířata. Jak se v peruánské poušti objevily, dosud není jasné. Na zoubek se této záhadě podívá umělá inteligence, uvedl server Radio Wave.

Geoglify objevili peruánští specialisté a japonští vědci z Jamagatské univerzity na počátku loňského prosince. Objevu předcházel výzkum oblasti trvající celé dva roky, během kterých v terénu pátraly letadla i drony. Starodávné obrazce, které se na planině nacházejí, jsou totiž dobře zřetelné zejména z ptačí perspektivy. 

Nový objev by mohl poskytnout více informací nejen k probádání celé oblasti, ale i k původu samotných peruánských geoglyfů. Vědci budou ve výzkumu pokračovat a zapojí do něj i umělou inteligenci. Výsledky by měly být využity také na ochranu záhadné archeologické památky. „Některým geoglyfům hrozí, že budou zničeny, a to kvůli nedávnému rozšíření dílen souvisejících s těžbou v archeologickém parku,“ řekl Masato Sakai, vedoucí výzkumník z Jamagatské univerzity.

Obrazce na planině Nazca, která se nachází na jižním pobřeží Tichého oceánu, patří na seznam světového dědictví UNESCO. Dohromady oblast ukrývala více než 300 obrazců. K jejich prvnímu objevení došlo v roce 2004, kdy výzkumníci nalezli asi 190 figur. Obrazce přitom vědci odkrývali postupně. Jak je vidět, stále je co objevovat.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…