Peru vydalo další tajemství. Na planině Nazca vědci objevili 168 nových skalních obrazců, takzvaných geoglyfů. Několikametrové obrazce jsou staré asi dva tisíce let a nejčastěji vyobrazují lidské postavy a zvířata. Jak se v peruánské poušti objevily, dosud není jasné. Na zoubek se této záhadě podívá umělá inteligence, uvedl server Radio Wave.
Geoglify objevili peruánští specialisté a japonští vědci z Jamagatské univerzity na počátku loňského prosince. Objevu předcházel výzkum oblasti trvající celé dva roky, během kterých v terénu pátraly letadla i drony. Starodávné obrazce, které se na planině nacházejí, jsou totiž dobře zřetelné zejména z ptačí perspektivy.
Nový objev by mohl poskytnout více informací nejen k probádání celé oblasti, ale i k původu samotných peruánských geoglyfů. Vědci budou ve výzkumu pokračovat a zapojí do něj i umělou inteligenci. Výsledky by měly být využity také na ochranu záhadné archeologické památky. „Některým geoglyfům hrozí, že budou zničeny, a to kvůli nedávnému rozšíření dílen souvisejících s těžbou v archeologickém parku,“ řekl Masato Sakai, vedoucí výzkumník z Jamagatské univerzity.
Obrazce na planině Nazca, která se nachází na jižním pobřeží Tichého oceánu, patří na seznam světového dědictví UNESCO. Dohromady oblast ukrývala více než 300 obrazců. K jejich prvnímu objevení došlo v roce 2004, kdy výzkumníci nalezli asi 190 figur. Obrazce přitom vědci odkrývali postupně. Jak je vidět, stále je co objevovat.
Zdroj: Radio Wave, The Guardian
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…