Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá alej roku a kolik dřevin ještě neznáme? Novinky o stromech zahřejí u srdce

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jaro klepe na dveře. Asi všichni se už těšíme na rozkvetlou přírodu a vonící les. Nalaďte se s námi na tu správnou notu. Dobré zprávy z říše stromů vám jistě pomohou.

Kdo získal titul alej roku 2021?

Vyhlášení ankety alej roku je již tradicí, jednalo se o jedenáctý ročník. V konkurenci mezi ostatními 93 stromořadími tentokrát uspěla lipová Klokotská alej v jihočeském Táboře. Je specifická tím, že se jedná o součást místní křížové cesty. Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila organizátorka soutěže Klára Ondrigová. V soutěži získala také zajímavý počet hlasů – rovných 999. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce už obsadila druhé místo v celostátním hlasování. Nevzdávat se je zkrátka důležité. Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině.

Klokotská alej. Foto: Kateřina Trsková

Stromy u cesty zpříjemní procházky a uleví přírodě

Zejména v letních měsících jsme během výletování vděční za každý příslib stínu. Na Žďársku se proto bude nyní procházet o něco lépe. Čím dál častěji se tam objevují polní cesty se stromy. Jejich cílem není ulevit „jen“ člověku, ale i přírodě. Cesty pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. 

Nejedná se o novou akci. Žďárská radnice se snaží vracet do krajiny zaniklé polní cesty už několik posledních let. Podařilo se tak obnovit dvě cesty měřící v součtu dva kilometry. Letos je v plánu přidat další dvě cesty, které povedou od okraje Žďáru nad Sázavou ke vsím Vysoké a Stržanov. Město u nich nechává sázet stromy a keře. Porostou tam lípy, duby, javory a z ovocných stromů třešně, jabloně, hrušně a švestky.

O řadě stromů stále nic nevíme, zjistila studie

Příroda nám leckdy umí doslova vyrazit dech. Je tomu tak i v případě nového zjištění vědců, kteří přišli na to, že je ve světě stále spousta nezdokumentovaných stromů. Podle jejich údajů se jedná o více než devět tisíc dřevin, o kterých nic moc nevíme. Z celkového počtu 73 tisíc stromů je to poměrně velká část, a to zejména v době, kdy se zdá být už všechno probádané.

Data vědci získali z nového globálního odhadu. Spolupracovali na něm výzkumníci po celém světě za použití britské dešifrovací techniky z druhé světové války. Získat konkrétní číslo nebylo nikterak snadné. Vědci v 90 zemích shromažďovali informace o 38 milionech stromů, v některých případech přitom museli tábořit ve velmi odlehlých oblastech, aby se k nim dostali.

Podle finálních zjištění je ve světě o 14 procent více druhů stromů, než se původně předpokládalo. Většina ze vzácných druhů se přitom nachází v tropických pralesích, které rychle mizí kvůli odlesňování a globální změně klimatu. „Zdokumentovat naše lesy je pro celý svět obrovská výzva,“ uvedl spoluautor studie Jingjing Liang, který se zabývá kvantitativní ekologií a působí na Purdueově univerzitě v americké Indianě. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, Arniky, Ekolist, Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…