Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá alej roku a kolik dřevin ještě neznáme? Novinky o stromech zahřejí u srdce

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jaro klepe na dveře. Asi všichni se už těšíme na rozkvetlou přírodu a vonící les. Nalaďte se s námi na tu správnou notu. Dobré zprávy z říše stromů vám jistě pomohou.

Kdo získal titul alej roku 2021?

Vyhlášení ankety alej roku je již tradicí, jednalo se o jedenáctý ročník. V konkurenci mezi ostatními 93 stromořadími tentokrát uspěla lipová Klokotská alej v jihočeském Táboře. Je specifická tím, že se jedná o součást místní křížové cesty. Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila organizátorka soutěže Klára Ondrigová. V soutěži získala také zajímavý počet hlasů – rovných 999. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce už obsadila druhé místo v celostátním hlasování. Nevzdávat se je zkrátka důležité. Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině.

Klokotská alej. Foto: Kateřina Trsková

Stromy u cesty zpříjemní procházky a uleví přírodě

Zejména v letních měsících jsme během výletování vděční za každý příslib stínu. Na Žďársku se proto bude nyní procházet o něco lépe. Čím dál častěji se tam objevují polní cesty se stromy. Jejich cílem není ulevit „jen“ člověku, ale i přírodě. Cesty pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. 

Nejedná se o novou akci. Žďárská radnice se snaží vracet do krajiny zaniklé polní cesty už několik posledních let. Podařilo se tak obnovit dvě cesty měřící v součtu dva kilometry. Letos je v plánu přidat další dvě cesty, které povedou od okraje Žďáru nad Sázavou ke vsím Vysoké a Stržanov. Město u nich nechává sázet stromy a keře. Porostou tam lípy, duby, javory a z ovocných stromů třešně, jabloně, hrušně a švestky.

O řadě stromů stále nic nevíme, zjistila studie

Příroda nám leckdy umí doslova vyrazit dech. Je tomu tak i v případě nového zjištění vědců, kteří přišli na to, že je ve světě stále spousta nezdokumentovaných stromů. Podle jejich údajů se jedná o více než devět tisíc dřevin, o kterých nic moc nevíme. Z celkového počtu 73 tisíc stromů je to poměrně velká část, a to zejména v době, kdy se zdá být už všechno probádané.

Data vědci získali z nového globálního odhadu. Spolupracovali na něm výzkumníci po celém světě za použití britské dešifrovací techniky z druhé světové války. Získat konkrétní číslo nebylo nikterak snadné. Vědci v 90 zemích shromažďovali informace o 38 milionech stromů, v některých případech přitom museli tábořit ve velmi odlehlých oblastech, aby se k nim dostali.

Podle finálních zjištění je ve světě o 14 procent více druhů stromů, než se původně předpokládalo. Většina ze vzácných druhů se přitom nachází v tropických pralesích, které rychle mizí kvůli odlesňování a globální změně klimatu. „Zdokumentovat naše lesy je pro celý svět obrovská výzva,“ uvedl spoluautor studie Jingjing Liang, který se zabývá kvantitativní ekologií a působí na Purdueově univerzitě v americké Indianě. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, Arniky, Ekolist, Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…