Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Začíná celosvětové sčítání mrožů. Zapojit se může každý

Ilustrační foto: Pixabay

Jak naložit s volným časem? Máme pro vás inspiraci. Světový fond na ochranu přírody a britský Ústav pro výzkum Antarktidy hledají dobrovolníky, kteří jim pomohou s celosvětovým sčítáním mrožů. Jejich vizí je zapojit půl milionu lidé z celého světa.

Cílem sčítání je zjistit, jak tato zvířata ovlivňuje změna klimatu. Pomocníci přitom nebudou muset kvůli pomoci opustit pohodlí svého domova. Jejich náplní práce bude studium satelitních snímků, které jsou dostupné on-line. Na základě pozorování budou identifikovat oblasti, kde se savci vynoří na souš, a počítat je. Data pomohou vědcům získat lepší představu o tom, jak velká je mroží populace, aniž by zvířata někdo rušil.

Získání dat o tomto druhu zvířat je poměrně obtížné, výzkum by proto mohl být odborníkům velmi užitečný. Mroži se totiž vyskytují převážně v oblasti arktického pobřeží, které je nejen rozsáhlé, ale především těžce dostupné. Předchozí sčítání mroží populace jsou tedy sice založená na dostupných datech a znalostech, výzkum mořských savců ve zmíněných oblastech však nese značné problémy. Momentálně je populace těchto ploutvonožců odhadována na asi 230 tisíc. Na přesnější čísla si musíme počkat, než bude sčítání dokončeno. Zájemci o dobrovolnou pomoc se mohou zapojit zde.

Zdroj: British Antarctic Survey, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…