Zachraň jídlo vydává kuchařku. Poradí jak zpracovat zbytky

Zdroj fotografií: Zachraň jídlo

Vyhodíte sem tam patku ztvrdlého chleba nebo přebytek uvařených těstovin? V Evropské unii mají totiž 40 procent vyhozeného jídla na svědomí právě domácnosti. Iniciativa Zachraň jídlo u nás usiluje o snížení těchto čísel, nyní i svou novou knihou.

Starý chléb, zbytky masa nebo rýže od oběda. Tyto suroviny se v domácnostech vyhazují nejčastěji. Lze je ale přitom ještě využít a vykouzlit z nich až překvapivou pochoutku. Iniciativa doporučuje třeba skořicové chlebové hranolky, kuřecí pomazánku nebo sladký rýžový pudink. Vedle zbytků také radí, jak zpracovat nepříliš využívané části potravin, jako je košťál brokolice nebo mrkvová nať.

Kuchařka obsahuje stovku tzv. záchranářských receptů od salátů až po dezerty. Ty doplní devětadvacet rad a tipů, jak správně skladovat potraviny, číst etikety nebo ze suroviny zpracovat co největší část. Právě tyto věci mají u spotřebitelů na plýtvání velký vliv. Kniha vyjde v říjnu, už nyní si ji lze předobjednat.

Tištěná kuchařka je logickým vyústěním aktivit projektu, který dosud na svých stránkách zveřejnil přes šedesát záchranářských receptů. Vedle toho prosazuje paběrkování, organizuje osvětové kampaně nebo pořádá happeningy, kde vaří pro veřejnost ze surovin, které by se běžně vyhodily. Výtěžek z prodeje knihy podpoří vzdělávací aktivity, jimž se Zachraň jídlo věnuje.

Související články

Inspirace

Zachraň jídlo rozdalo metrák ovoce, které by jinak přišlo vniveč

Inspirace

Zachraň jídlo uvaří polévku z plodin získaných paběrkováním

Inspirace

Akce Disco salát nabídne veřejnosti salát ze zachráněné zeleniny

Inspirace

Iniciativa Zachraň jídlo se chystá vydat kuchařku

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.