Zachraň jídlo vydává kuchařku. Poradí jak zpracovat zbytky

Zdroj fotografií: Zachraň jídlo

Vyhodíte sem tam patku ztvrdlého chleba nebo přebytek uvařených těstovin? V Evropské unii mají totiž 40 procent vyhozeného jídla na svědomí právě domácnosti. Iniciativa Zachraň jídlo u nás usiluje o snížení těchto čísel, nyní i svou novou knihou.

Starý chléb, zbytky masa nebo rýže od oběda. Tyto suroviny se v domácnostech vyhazují nejčastěji. Lze je ale přitom ještě využít a vykouzlit z nich až překvapivou pochoutku. Iniciativa doporučuje třeba skořicové chlebové hranolky, kuřecí pomazánku nebo sladký rýžový pudink. Vedle zbytků také radí, jak zpracovat nepříliš využívané části potravin, jako je košťál brokolice nebo mrkvová nať.

Kuchařka obsahuje stovku tzv. záchranářských receptů od salátů až po dezerty. Ty doplní devětadvacet rad a tipů, jak správně skladovat potraviny, číst etikety nebo ze suroviny zpracovat co největší část. Právě tyto věci mají u spotřebitelů na plýtvání velký vliv. Kniha vyjde v říjnu, už nyní si ji lze předobjednat.

Tištěná kuchařka je logickým vyústěním aktivit projektu, který dosud na svých stránkách zveřejnil přes šedesát záchranářských receptů. Vedle toho prosazuje paběrkování, organizuje osvětové kampaně nebo pořádá happeningy, kde vaří pro veřejnost ze surovin, které by se běžně vyhodily. Výtěžek z prodeje knihy podpoří vzdělávací aktivity, jimž se Zachraň jídlo věnuje.

Související články

Inspirace

Zachraň jídlo rozdalo metrák ovoce, které by jinak přišlo vniveč

Inspirace

Zachraň jídlo uvaří polévku z plodin získaných paběrkováním

Inspirace

Akce Disco salát nabídne veřejnosti salát ze zachráněné zeleniny

Inspirace

Iniciativa Zachraň jídlo se chystá vydat kuchařku

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová