Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachraň jídlo uvaří polévku z plodin získaných paběrkováním

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: zachranjidlo.cz

Upozorňování na problém plýtvání potravinami, happeningy z plodin určených na vyhození nebo videorecepty z potravinových zbytků. Za tím vším stojí organizace Zachraň jídlo. Co plánuje v nejbližších měsících?

Paběrkování, tedy sběr zeleniny a dalších plodin, které zůstaly po sklizni na poli či v sadu, patří mezi jednu z hlavních činností iniciativy. Každoročně tímto způsobem dobrovolníci zachrání tuny jídla. Letos by organizace ráda předala své know-how i do Českých Budějovic, kde funguje akční potravinová banka, jež by nabyté plodiny efektivně zužitkovala.

Pokračovat budou i oblíbené happeningy, letos se uskuteční tzv. Disco Soup. „Nepůjde o tak veliký happening, jaké jsme dělali v minulosti, spíš o komornější akci. Disco soups jsou postavené na tom, že se sejde skupina lidí, pustí si hudbu a společně krájí zachráněné jídlo, ze kterého si pak uvaří polévku nebo jiné jídlo,“ vysvětluje za organizátory Anna Stejcová.

Zachraň jídlo plánuje také pracovat na originální kuchařce, která vyjde v příštím roce. Obsahovat bude záchranářské videorecepty, které jsou vůbec nejoblíbenějším obsahem na webu organizace. Recepty doplní například tipy na správné skladování potravin. Ostatně právě špatné skladování je jedním z hlavních důvodů zbytečného vyhazování jídla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.