Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachraň jídlo letos díky paběrkování zachránilo 20,5 tun jídla

Zdroj fotografie: Zachraň jídlo

Dobrovolníci z iniciativy Zachraň jídlo se tento rok činili. Během jedné ze svých hlavních aktivit – paběrkování, tedy sběru plodin, které zůstaly po sklizni na poli – posbírali rekordních 20,5 tun ovoce a zeleniny, které by jinak přišlo nazmar. Ty poté věnovali potravinovým bankám.

Přestože byla v letošním roce ovocná úroda malá, paběrkováním se organizaci podařilo získat rekordní množtsví potravin, a to i díky rozšíření činnosti do dalších oblastí – letos paběrkovali dobrovolníci z Prahy, Brna, Českých Budějovic a Litoměřic. Za pět let od zahájení projektu už se touto cestou zachránilo 53,5 tun jídla. Častokrát jde o plodiny, které neodpovídají estetickým standardům nebo se zemědělcům nevyplatí sbírat.

„Vypěstování těch potravin stojí nějakou energii. Pokud se to zaorá nebo prostě nechá shnít, všechna tato investovaná energie přijde na zmar. Tyto suroviny alespoň poslouží lidem, kteří by si je třeba nemohli dovolit koupit,“ říká dobrovolnice Kateřina Peřinová. Nasbírané plodiny jsou věnovány potravinovým bankám, pro jejichž klienty jde o vítané oživení jídelníčku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Stop zdraví nebezpečnému ovoci. Nové senzory odhalí zbytky pesticidů

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …