Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Hrad Hartenberg se nachází v západních čechách na Sokolovsku. Zdroj fotografií: Martina Vavřínová, hrad Hartenberg

Romantický hrad Hartenberg najdete v západních Čechách na Sokolovsku. Má za sebou dlouhou a pohnutou historii, ale jeho budoucnost vypadá více než slibně díky současnému majiteli, jeho přátelům a spoustě nadšenců z celého světa. Už přes dvacet let totiž usilovně pracují na obnově hradu. Jejich úsilí přináší hmatatelné výsledky v podobě nově opravených místností, ale také sociálního podniku, který lidem v problematické situaci dává práci a zvyšuje jejich kvalifikace.

Kdysi býval významným sídlem šlechtických rodů a centrem dění v kraji.

Majitel hradu Bedřich Loos ho koupil v roce 1997 jako ruinu. Kdysi slavné sídlo vzniklo na přelomu 12. a 13. století a až do roku 1945 tvořilo významné centrum života v kraji – patřily k němu například mlýny, hostince, velkostatek, zahrada s vytápěnými skleníky nebo pivovar. Poté, co byl hrad jeho poslední majitelce zkonfiskován, nastalo temné období.

Poté, co roky chátral, ho koupil Břetislav Loos a začala se psát nová kapitola jeho historie.

Objekt byl vyrabován, sídlila tu armáda a správa státního statku, potom se z něj stalo skladiště. Na konci 70. let se skupina nadšenců pustila do jeho obnovy, v roce 1985 však jejich úsilí zhatil požár. Od té doby zřícenina dál chátrala a pustla až do doby, než jí nový hradní pán znovu vdechl život.

S obnovou hradu pomáhali dobrovolníci z celého světa.

Před dvaceti lety díky němu začali na Hartenberg jezdit dobrovolníci z celého světa a s jejich pomocí se podařilo vyklidit všechny sutiny. Své nadšení a energii potom šířili i doma – například italský dobrovolník napsal po návratu dětskou knihu o čarodějnici z Hartenbergu.

Dnes můžete navštívit hrad i vy a dozvědět se víc o jeho pozoruhodném příběhu.

Ačkoliv svou pomocí zásadně přispěli k obnově hradu, přišel čas, kdy byly potřeba i odbornější úpravy. Ve spolupráci s místním úřadem práce se tak spontánně zrodil sociální podnik. Jde o stavební huť, která dnes zaměstnává řemeslníky odvádějící kvalitní práci nejen na hradě, ale i v celém kraji.

Rekonstrukce hradu pomalu, ale jistě pokračuje.

Díky nadšení majitele a všech, kteří ho v jeho úsilí podporují, je dnes objekt přístupný a konají se v něm komentované prohlídky. Práce na obnově hradu ale rozhodně nekončí a krok za krokem se přibližuje obnovení své bývalé slávy.            

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.