Zaledněný fjord Van Mijen na souostroví Špicberky už nebude sloužit k těžbě uhlí. Území posledního arktického dolu v Norsku se místní vláda rozhodla připojit k národnímu parku Nordeskiöld Land, který se tak zvětší o téměř tři tisíce kilometrů čtverečních a přejmenuje se na národní park Van Mijenfjorden.
Dlouhodobým cílem norské vlády je přeměnit Špicberky na jednu z nejlépe udržovaných divočin na světě, aby zde mohly nerušeně žít zvířata, kterým místní podnebí vyhovuje. Souostroví je totiž domovem více než tří tisíc ledních medvědů a koncem léta zde každoročně hnízdí přes osmdesát druhů ptáků.
Aktuálně se na Špicberkách rozkládá celkem sedm národních parků a dalších chráněných oblastí, které zaujímají asi dvě třetiny celého souostroví. „Musíme provést opatření, která pomohou s řešením klimatických změn a také tlaku způsobeného zvýšeným dopravním provozem. Přímou odpovědí na to je ochrana fjordu Van Mijen a jeho okolí,“ uvedl norský ministr pro klima a životní prostředí Sveinung Rotevatn.
Zdroj: The Barents Observer
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…