Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z posledního arktického dolu v Norsku se stane národní park. Ochrání tuleně i lední medvědy

Ilustrační foto: Unsplash

Zaledněný fjord Van Mijen na souostroví Špicberky už nebude sloužit k těžbě uhlí. Území posledního arktického dolu v Norsku se místní vláda rozhodla připojit k národnímu parku Nordeskiöld Land, který se tak zvětší o téměř tři tisíce kilometrů čtverečních a přejmenuje se na národní park Van Mijenfjorden.

Dlouhodobým cílem norské vlády je přeměnit Špicberky na jednu z nejlépe udržovaných divočin na světě, aby zde mohly nerušeně žít zvířata, kterým místní podnebí vyhovuje. Souostroví je totiž domovem více než tří tisíc ledních medvědů a koncem léta zde každoročně hnízdí přes osmdesát druhů ptáků.

Aktuálně se na Špicberkách rozkládá celkem sedm národních parků a dalších chráněných oblastí, které zaujímají asi dvě třetiny celého souostroví. „Musíme provést opatření, která pomohou s řešením klimatických změn a také tlaku způsobeného zvýšeným dopravním provozem. Přímou odpovědí na to je ochrana fjordu Van Mijen a jeho okolí,“ uvedl norský ministr pro klima a životní prostředí Sveinung Rotevatn.

Zdroj: The Barents Observer

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…