Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vztah lidstva ke zvířatům prochází revolucí, potvrzuje to i nový vědecký obor

5 minut radosti
Zdroj fotografií: Unsplash, archiv Terezy Vandrovcové

Obor Animal Studies je v českém společenskovědním prostředí nováčkem. I přes překvapené počáteční reakce je o něj mezi studenty stále větší zájem. Mimo jiné je také důkazem, že nám na postavení zvířat ve společnosti čím dál více záleží.

„Zabývat se mimolidskými zvířaty nebylo ve společenských vědách v minulosti příliš obvyklé. S tím, jak ale roste počet akademiků, kteří popularizují své poznatky, i institucí, které se tomuto oboru věnují, začíná být brán vážněji,“ vysvětluje Tereza Vandrovcová, která předmět Animal Studies vyučuje na Karlově Univerzitě v Praze, University of New York in Prague a na brněnské Masarykově univerzitě.

Zvířata jsou balzámem na lidskou duši

Tento mladý obor se soustředí především na vztahy mezi lidmi a zvířaty ze společenskovědní perspektivy. Kromě postavení zvířat ve společnosti a mezidruhových interakcí se vědci zabývají také vlivem zvířat na lidské chování. Ten je podle dosavadních výzkumů velmi pozitivní. „Prokázán je například rozvoj humánnějších postojů vůči ostatním lidem i zvířatům, zvýšené sebevědomí, pomoc v úzkostných stavech a jiných psychických potížích a také ve chvílích osamění,“ přibližuje Vandrovcová.

V hledáčku oboru Animal Studies je také historie a vývoj vztahů mezi lidmi a zvířaty, které se podle Vandrovcové ubírají příznivým směrem. „Naše postoje vůči zvířatům se neustále proměňují a posouvá se hranice toho, co obecně jako společnost považujeme za přípustné zvířatům provádět. V posledních letech došlo například k legislativnímu ukončení testování kosmetických přípravků v EU či zákazu provozování kožešinových farem v Česku. Aktuálně se v českém parlamentu hlasuje o novele trestního zákoníku, která má zásadně zvýšit tresty za týrání a zanedbávání zvířat a zavést nový trestný čin tzv. množíren,“ upřesňuje.

Zároveň však dodává, že má lidstvo ještě na čem pracovat. Rozdíl v přístupu ke zvířatům, která považujeme za mazlíčky, a ke zvířatům hospodářským, je podle ní propastný.

Změna je pozvolná, ale má šanci být trvalá

Obor Animal Studies si všímá také nových trendů, které velí omezit konzumaci masa a zaujmout odmítavé stanovisko ke špatnému zacházení se zvířaty v cirkusech či drůbežárnách. „Ačkoliv zájem o ochranu zvířat přichází ve vlnách, nemyslím si, že jde jen o dočasnou módní záležitost. Ta poslední vlna přišla na západě v 70. letech a stále má setrvale rostoucí tendenci, kterou můžeme nyní pozorovat i v Česku,“ říká akademička a vzápětí svá tvrzení dokládá konkrétními daty. „Podle loňského výzkumu agentury Ipsos se k bezmasému jídelníčku v Česku hlásí již každý desátý mileniál. 32 procent dotazovaných napříč věkovými skupinami navíc plánuje konzumovat více rostlinných a méně živočišných produktů. 45 procent je přesvědčeno, že má živočišná produkce negativní dopad na životní prostředí.“

Kromě environmentální motivace však podle ní ke změně přispívá celá řada dalších faktorů – od neustále se zvyšující dostupnosti a kvality rostlinných produktů, přes snazší přístup k informacím, jak maso v jídelníčku nahradit, až po rostoucí počet záchranných azylů. „Tam se lidé mohou tváří v tvář přesvědčit, že se prasata, krávy či kuřata od psů, koček a andulek neliší ani v inteligenci, ani schopnosti pociťovat strach či lásku nebo v míře vyžadování drbání,“ uzavírá průkopnice nového oboru u nás.

Tereza Vandrovcová

Tereza Vandrovcová (*1984) je akademickou pracovnicí a vyučující sociologie, sociální psychologie a kurzu o zvířatech v lidské společnosti na University of New York in Prague. Jako externistka také vyučuje předmět Úvod do Animal Studies na Karlově a Masarykově Univerzitě. Je spoluzakladatelkou webového veganského online průvodce Soucitne.cz, neziskové organizace Česká veganská společnost, EACAS (European Association for Critical Animal Studies). Pořádá také semináře pro lidi s nikotinovou závislostí. Mimo to je aktivistkou a občasnou mluvčí neziskové organizace Otevři oči.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…