Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vznikající mobilní aplikace bude informovat o složení potravin

Cílem projektu je usnadnit lidem orientaci v širokém množství produktů, které aktuální trh s potravinami nabízí, a nabídnout jim přehledné informace, které potřebují. Zdroj: Paleta potravin

Máte některou ze stále častějších potravinových alergií? Chcete se stravovat zdravěji? Nebo vám prostě jen záleží na jídle, které konzumujete? Pak by vaší pozornosti neměl uniknout projekt Paleta potravin – databáze potravin, která nabízí přehledné informace nejen o jejich složení.

„Paleta potravin je unikátní internetový projekt. Shromažďuje všechny dostupné informace o potravinách. Lze ji přirovnat k jakémusi Facebooku potravin. Každý výrobek má zde prostor pro svou prezentaci. Je to místo, kde se lidé o potravinách baví, diskutují, hodnotí je,“ představuje svůj projekt spoluautor nápadu Martin Dorňák. Webová databáze potravin funguje jako etiketa v online podobě. Naleznete zde vše, co na štítku produktu – podrobnosti o složení, alergenech, výrobci či nutriční hodnoty.

Rozhodnutí, zda výrobek koupit, či nikoliv, už nechávají autoři na vás. „Na Paletě potravin se nikdy nedočtete, zda je něco dobré nebo špatné. Dozvíte se pouze fakta. Od hodnocení kvality potravin tu máme výživové a nutriční poradce. A v neposlední řadě samozřejmě také zdravý rozum,“ vysvětluje druhý spoluautor Martin Karlík.

Cílem projektu je usnadnit lidem orientaci v širokém množství produktů, které aktuální trh s potravinami nabízí, a nabídnout jim přehledné informace, které potřebují. Sami zákazníci mohou přitom s tvorbou databáze pomoct vložením chybějící potraviny. „Naše Motto zní: Tvoříme svět potravin na jednom místě. Rád bych zdůraznil, že tím myslíme MY všichni. Tedy nejen já s Martinem, ale i čtenáři, výrobci, prodejci. Paleta potravin vzniká především jako projekt lidí,“ uvádí Karlík.

Nyní chtějí autoři vytvořit k webové databázi také mobilní aplikaci. Ta by fungovala podobně jako internetová verze, navíc by ale nabídla vlastní nastavení. Člověk by tak mohl například zadat, jakým složkám se chce v potravinách vyhnout a aplikace by ho vždy upozornila, zda je pro něj vzhledem k nastavení výrobek vhodný či nikoliv. Nabídnout by měla i další vychytávky a stejně jako online databáze by byla pro každého zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.