Kritický ohrožený druh orla královského u nás žije výhradně na jižní Moravě, která se nachází na severozápadní hranici oblasti jeho výskytu. V Česku aktuálně přebývá jen devět párů, kterým se ale letos povedlo úspěšně vyvést šest mláďat. Ornitologové každé mládě považují za úspěch, orly a jejich hnízdění totiž ohrožují lidé, kteří je ruší nebo cíleně zabíjí, ale také třeba jed na hraboše.
Původně stepní druh orla poprvé zahnízdil v Česku v roce 1998, v letošním roce zaznamenali ornitologové devět párů orlů na jižní Moravě. „Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ řekl David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v České společnosti ornitologické. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ dodal.
Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, nejčastěji žije v Rusku, Kazachstánu nebo Turecku. Jeho druhové jméno vychází z dvoumetrového rozpětí křídel, ale i z bílých skvrn na lopatkách, které připomínají královský hermelín. Hrozbou pro orly jsou sloupy elektrického vedení, střelba a otravy. Proti jejich nelegálnímu zabíjení bojují čeští ornitologové za pomoci psovodky Kláry Hlubocké a dvou speciálně vycvičených psů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…