Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácní orli královští vyvedli letos na jižní Moravě šest mláďat

Zdroj fotografie: birdlife.cz

Kritický ohrožený druh orla královského u nás žije výhradně na jižní Moravě, která se nachází na severozápadní hranici oblasti jeho výskytu. V Česku aktuálně přebývá jen devět párů, kterým se ale letos povedlo úspěšně vyvést šest mláďat. Ornitologové každé mládě považují za úspěch, orly a jejich hnízdění totiž ohrožují lidé, kteří je ruší nebo cíleně zabíjí, ale také třeba jed na hraboše.

Původně stepní druh orla poprvé zahnízdil v Česku v roce 1998, v letošním roce zaznamenali ornitologové devět párů orlů na jižní Moravě. „Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ řekl David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v České společnosti ornitologické. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ dodal.

Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, nejčastěji žije v Rusku, Kazachstánu nebo Turecku. Jeho druhové jméno vychází z dvoumetrového rozpětí křídel, ale i z bílých skvrn na lopatkách, které připomínají královský hermelín. Hrozbou pro orly jsou sloupy elektrického vedení, střelba a otravy. Proti jejich nelegálnímu zabíjení bojují čeští ornitologové za pomoci psovodky Kláry Hlubocké a dvou speciálně vycvičených psů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.