Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácní orli královští vyvedli letos na jižní Moravě šest mláďat

Zdroj fotografie: birdlife.cz

Kritický ohrožený druh orla královského u nás žije výhradně na jižní Moravě, která se nachází na severozápadní hranici oblasti jeho výskytu. V Česku aktuálně přebývá jen devět párů, kterým se ale letos povedlo úspěšně vyvést šest mláďat. Ornitologové každé mládě považují za úspěch, orly a jejich hnízdění totiž ohrožují lidé, kteří je ruší nebo cíleně zabíjí, ale také třeba jed na hraboše.

Původně stepní druh orla poprvé zahnízdil v Česku v roce 1998, v letošním roce zaznamenali ornitologové devět párů orlů na jižní Moravě. „Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ řekl David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v České společnosti ornitologické. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ dodal.

Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, nejčastěji žije v Rusku, Kazachstánu nebo Turecku. Jeho druhové jméno vychází z dvoumetrového rozpětí křídel, ale i z bílých skvrn na lopatkách, které připomínají královský hermelín. Hrozbou pro orly jsou sloupy elektrického vedení, střelba a otravy. Proti jejich nelegálnímu zabíjení bojují čeští ornitologové za pomoci psovodky Kláry Hlubocké a dvou speciálně vycvičených psů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.