Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácní orli královští vyvedli letos na jižní Moravě šest mláďat

Zdroj fotografie: birdlife.cz

Kritický ohrožený druh orla královského u nás žije výhradně na jižní Moravě, která se nachází na severozápadní hranici oblasti jeho výskytu. V Česku aktuálně přebývá jen devět párů, kterým se ale letos povedlo úspěšně vyvést šest mláďat. Ornitologové každé mládě považují za úspěch, orly a jejich hnízdění totiž ohrožují lidé, kteří je ruší nebo cíleně zabíjí, ale také třeba jed na hraboše.

Původně stepní druh orla poprvé zahnízdil v Česku v roce 1998, v letošním roce zaznamenali ornitologové devět párů orlů na jižní Moravě. „Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ řekl David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v České společnosti ornitologické. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ dodal.

Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, nejčastěji žije v Rusku, Kazachstánu nebo Turecku. Jeho druhové jméno vychází z dvoumetrového rozpětí křídel, ale i z bílých skvrn na lopatkách, které připomínají královský hermelín. Hrozbou pro orly jsou sloupy elektrického vedení, střelba a otravy. Proti jejich nelegálnímu zabíjení bojují čeští ornitologové za pomoci psovodky Kláry Hlubocké a dvou speciálně vycvičených psů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…