Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácní orli královští vyvedli letos na jižní Moravě šest mláďat

Zdroj fotografie: birdlife.cz

Kritický ohrožený druh orla královského u nás žije výhradně na jižní Moravě, která se nachází na severozápadní hranici oblasti jeho výskytu. V Česku aktuálně přebývá jen devět párů, kterým se ale letos povedlo úspěšně vyvést šest mláďat. Ornitologové každé mládě považují za úspěch, orly a jejich hnízdění totiž ohrožují lidé, kteří je ruší nebo cíleně zabíjí, ale také třeba jed na hraboše.

Původně stepní druh orla poprvé zahnízdil v Česku v roce 1998, v letošním roce zaznamenali ornitologové devět párů orlů na jižní Moravě. „Osm z nich si postavilo hnízda a z toho šest párů prokazatelně sneslo vejce. Pět párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata. Čtyři páry po jednom a jeden pár dvě, celkem tedy šest mláďat,“ řekl David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v České společnosti ornitologické. „V České republice hnízdní populace prozatím nikdy nepřesáhla deset párů. Každé vyvedené mládě je proto velký úspěch,“ dodal.

Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, nejčastěji žije v Rusku, Kazachstánu nebo Turecku. Jeho druhové jméno vychází z dvoumetrového rozpětí křídel, ale i z bílých skvrn na lopatkách, které připomínají královský hermelín. Hrozbou pro orly jsou sloupy elektrického vedení, střelba a otravy. Proti jejich nelegálnímu zabíjení bojují čeští ornitologové za pomoci psovodky Kláry Hlubocké a dvou speciálně vycvičených psů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …