Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovce, orli, žáby. Pestrobarevné zprávy z přírody vás zahřejí u srdce

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Těšili jste se? Jsme tu zase se žhavými novinkami ze světa zvířat. Tentokrát se můžete těšit na příběh o zachráněných ovečkách. Kromě toho se dočtete, že se u nás nadmíru daří orlům. Po duši pohladí informace, že i ze skládky se může stát krásné místo plné vzácných živočichů. Zkrátka a dobře je toho dost. Tak se do toho pustíme!

Mobilní elektrický ohradník zachránil nejeden ovčí život

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR pomáhá chovatelům na Liberecku s ochranou jejich stád před vlky. Mobilní elektrický ohradník zapůjčila také chovatelům z Janovic v Podještědí, jejichž stádo loni na podzim vlci napadli. Zařízení se osvědčilo. V lednu ukázala fotopast několik šelem u zapůjčeného ohradníku, vlci jej ale nepřekonali a ovce zůstaly v bezpečí.

„Nabídli jsme chovatelům zapůjčení elektrického ohradníku do doby, než budou moci sami zajistit adekvátní ochranu stáda, a pomohli s jeho instalací. Takový ohradník totiž prokazatelně snižuje riziko napadení ovcí vlky. Určitě také pomůže to, že chovatelé si nyní pořizují pastevecké psy,“ doplnil Jakub Čejka z libereckého pracoviště AOPK ČR. Sdružení zapůjčilo zařízení i dalšímu chovateli, tentokrát z Heřmanic v Podještědí. I tam dříve došlo k smrtícímu útoku vlků. Zatím nepřišla informace, že by se tam objevili znovu. Zvířata jsou však nyní pro jistotu jištěna.

Ilustrační foto: Pixabay

Skládka už nesmrdí. Je z ní chráněná plocha

Areál bývalé skládky pod vrchem Cvilín v Krnově na Bruntálsku tamní radnice vyhlásila přechodně chráněnou plochou. Stojí za tím výskyt vzácné ropuchy krátkonohé, kterou na místě před dvěma lety na podzim našli ochránci přírody. Jedná se o nejmenší a nejvzácnější ze tří druhů ropuch žijících na území České republiky. Patří mezi nejohroženější obojživelníky v republice a až do nedávna byl její výskyt znám pouze v Čechách.

Ropucha žije na okraji Krnova v místě bývalé pískovny, kde se však nyní nachází naplněná a uzavřená skládka stavebního odpadu. Původní pískovna je kompletně zasypaná a v okolí se postupně rozrůstají náletové dřeviny. Ochrana území je proto důležitá, měla by zajistit obojživelníkovi lepší podmínky pro život. Netýká se to přitom jen tohoto druhu. V areálu skládky žijí také ropucha obecná a zelená. Z plazů se tam nachází například užovka hladká a obojková, slepýš kolchický nebo kriticky ohrožená zmije obecná.

Ilustrační foto: Pixabay

Ornitologové zaznamenali nový rekord

Ornitologové při letošním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí na Znojemsku zahlédli osm orlů mořských, což je dosud nejvíce za dobu sčítání. Dohromady napočítali 861 vodních ptáků, ptáků vázaných na vodní prostředí potom 13 různých druhů. „Z hlediska počtů vodních ptáků se jednalo o průměrné sčítaní, jež však přineslo některá zajímavá zjištění a potvrdilo dlouhodobé trendy ve vývoji ptačích společenstev v národním parku i jeho okolí, stejně jako dopady změn klimatu,“ uvedl zoolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. Nejvíce jedinců za dobu sčítání ornitologové pozorovali u konipase horského. Tento pták se u nás vyskytuje pravidelně, na zimu ale odlétal převážně na jihozápad Evropy.  

Pro ornitology bylo milým překvapení to, že letos zahlédli dosud nejvíce orlů. Dva páry viděli dokonce i při námluvních rituálech před pářením. „Orel mořský v Podyjí zatím ještě nikdy nehnízdil. V okolí však už několik párů známe, a tak se třeba dočkáme právě letos. Celkově můžeme stoupající početnost orlů mořských vidět napříč širším regionem, a tak není divu, že i Podyjí je pro tyto majestátní dravce lákavým územím,“ uvedl Mačát. Loni ornitologové zahlédli v Podyjí šest orlů mořských.

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Ekolistu, AOPK ČR, NP Podyjí

Související články

Zaručeně zlepší den

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…