Každý Čech vyprodukuje průměrně 100 kilo biodopadu ročně. A celkem 40 procent toho, co se vyhodí do směsného odpadu, tvoří organické zbytky. Tedy odpad, který patří na kompost, kde se mění v hnojivo. Místo toho ale míří často do spaloven nebo na skládky. Změnit to chce tuzemská výzva Žiju Kompostyl.
Kompostování s sebou přináší řadu výhod. Nejen že je ekologické, navíc se při něm produkuje vlastní hnojivo a snižuje množství směsného odpadu, který díky absenci bioodpadu také výrazně méně zapáchá. Čím dál větší popularitu získává komunitní kompostování i tzv. vermikompostér, tedy nádoba na kompostování uvnitř v místnosti za pomoci žížal. Všechny tyto složky internetová výzva podporuje.
„Nemám ráda věci na jedno použití. Fascinuje mě, že z odpadu vytvořím superúrodnou půdu, kde si vypěstuju zase další okurku nebo rajče,“ vysvětluje své důvody k třídění biodopadu Klára Vytisková. Spolu s ní se ke kampani připojilo několik dalších známých osobností, přidat se však se svým vysvětlením proč kompostovat může kdokoliv. Záměrem je zbořit některé mýty a ukázat, že kompostování je vhodné pro každého a v jakékoliv domácnosti.
Stránky projektu vedle výzvy zveřejňují také rady jak s kompostováním začít nebo co je vhodné kompostovat, interaktivní kvíz zase poradí, který typ kompostování je pro uživatele nejvhodnější. Za kampaní stojí organizace Kokoza, která v Česku usiluje o zvýšené povědomí o městském pěstování a kompostování.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…