Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzva Žiju Kompostyl propaguje kompostování v Česku

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Každý Čech vyprodukuje průměrně 100 kilo biodopadu ročně. A celkem 40 procent toho, co se vyhodí do směsného odpadu, tvoří organické zbytky. Tedy odpad, který patří na kompost, kde se mění v hnojivo. Místo toho ale míří často do spaloven nebo na skládky. Změnit to chce tuzemská výzva Žiju Kompostyl.

Kompostování s sebou přináší řadu výhod. Nejen že je ekologické, navíc se při něm produkuje vlastní hnojivo a snižuje množství směsného odpadu, který díky absenci bioodpadu také výrazně méně zapáchá. Čím dál větší popularitu získává komunitní kompostování i tzv. vermikompostér, tedy nádoba na kompostování uvnitř v místnosti za pomoci žížal. Všechny tyto složky internetová výzva podporuje.

„Nemám ráda věci na jedno použití. Fascinuje mě, že z odpadu vytvořím superúrodnou půdu, kde si vypěstuju zase další okurku nebo rajče,“ vysvětluje své důvody k třídění biodopadu Klára Vytisková. Spolu s ní se ke kampani připojilo několik dalších známých osobností, přidat se však se svým vysvětlením proč kompostovat může kdokoliv. Záměrem je zbořit některé mýty a ukázat, že kompostování je vhodné pro každého a v jakékoliv domácnosti.

Stránky projektu vedle výzvy zveřejňují také rady jak s kompostováním začít nebo co je vhodné kompostovat, interaktivní kvíz zase poradí, který typ kompostování je pro uživatele nejvhodnější. Za kampaní stojí organizace Kokoza, která v Česku usiluje o zvýšené povědomí o městském pěstování a kompostování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Astronomové objevili tři nové měsíce

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…