Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence pomáhá ulevit životnímu prostředí. Zachrání planetu?

2 minuty radosti
Foto: Zume

Americká firma se snaží vyjít vstříc naší planetě, která sotva dýchá pod tíhou odpadků z plastu. Pomocí robotů připravovali čtyři roky pizzu, kterou tyto stroje pekly v dodávce cestou k zákazníkovi. Pokrm byl tak čerstvý a chuťově velmi dobrý. Společnost však nyní přesedlala na výrobu kompostovatelných obalů z takzvané molded fiber (tvarované vlákniny).

„Naše krásná pizza bez konzervantů ztrácela v klasické krabici na kvalitě od chvíle, kdy se dopekla, do chvíle, kdy jsme ji doručili, tolik, že nám nepřišla dost dobrá. Tak jsme navrhli novou krabici na pizzu,“ popsal majitel firmy Zume Alex Garden. Proto vymyslel nový způsob, jak vyrobit obal, který může zákazník sám zkompostovat na dvorku za domem během 90 dní. Cílem společnosti je tímto způsobem pomoci světu zbavit se plastových a dalších problematických obalů. „Podle OSN bude v roce 2050 v oceánech víc plastu než ryb. Plasty jsou už tak všudypřítomné, že každý člověk na světě sní týdně množství plastu odpovídající jedné kreditní kartě. Plast je úžasný, zázračný materiál, jeho užitečnost poháněla řadu vymožeností, ze kterých dnes jako spotřebitelé po celém světě těžíme. To, co dělá plast skvělým, má ale bohužel katastrofální následky,“ dodal šéf Zume.

Využívání kompostovatelných krabiček má své výhody oproti vratným plastovým obalům. Požitek z nich má totiž i naše půda, neboť tyto obaly slouží jako hnojivo. Ze země vzešly, do země se vrací, eliminují tak vznik dalšího umělého obalu, který se nerozloží (ačkoliv bude třeba využíván opakovaně).

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací ze Zume a iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…