Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vysloužilé krabí krunýře našly nové využití. Prodlouží životnost elektronických zařízení

Ilustrační foto: Pexels

Krabi nejsou jen oblíbenou delikatesou, brzy se mohou objevit také ve vaší elektronice. Vědci z univerzity v Ósace totiž zjistili, že může chitin z jejich krunýřů sloužit jako obnovitelná varianta nanokarbonových materiálů. Jeho výhodou je především pórovitá trojrozměrná struktura, která dokáže přenášet elektrický náboj stejně dobře jako elektricky vodivé látky.

Výroba elektroniky je v současné době závislá na neobnovitelných zdrojích, jako jsou kovy a fosilní paliva. Vědci se proto snaží najít alternativní a obnovitelné materiály – například syntetické polymery či biomasu. Z nich se připravuje pórovitý 3D nanokarbon obsahující defekty, tedy atomy jiných prvků, nejčastěji dusíku, které zlepšují kýžené vlastnosti těchto materiálů. Využití najdou například při snímání, uchování energie nebo jako elektrokatalytické látky.

Díky obsahu dusíku není nutné chitin složitě upravovat. Foto: Journal of Materials Chemistry C

Biopolymer chitin je hlavní složkou ulit a krunýřů korýšů. Ve své struktuře přirozeně obsahuje atomy dusíku, a tak jej není nutné upravovat, aby získal lepší vodivé vlastnosti. Díky pyrolýze neboli tepelnému rozkladu vědci zjistili, že takto upravené chitinové nanovlákenné papíry jsou vodivější při vystavení světlu. Mohou tedy sloužit jako fotosenzory v elektronice. Jejich další výhodou je vysoká elektrická kapacita, tedy schopnost uchovávat elektrický náboj v poli, která předčí všechny dosud objevené nanokarbonové materiály. „Naše úspěšné využívání obnovitelného zdroje, který je všeobecně považovaný za odpadový produkt, je nadějí pro výrobu udržitelné elektroniky,“ předvídá chitinu zářnou budoucnost jeden z autorů studie Hirotaka Koga.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…