Dana Kalistová provozuje v Českých Budějovicích sociální podnik Kabinet CB. Založila ho nejen kvůli záchraně věcí, které by jinak skončily ve sběrném dvoře a nyní dělají dál radost, ale také kvůli zajištění materiální pomoci pro lidi v nouzi. Jen za poslední 2 roky se organizaci podařilo vybavit 20 bytů. Pořádají také kurzy pro veřejnost, třeba punkovou výšivku nebo pletací kávu. V dubnu získala Dana Kalistová ocenění Laskavec, které pravidelně uděluje Nadace Lilie & Karla Janečkových.
Co je Kabinet CB? Čemu všemu se organizace věnuje?
Kabinet CB je environmentální sociální podnik. Primárně řešíme předcházení vzniku odpadu na území města České Budějovice, respektive Jihočeského kraje. Věci (především nábytek a další vybavení domácnosti) a zbytkový materiál, který by jinak zbytečně končil na sběrném dvoře, sbíráme od lidí a firem a využíváme hned několika způsoby. Funkční a dále použitelné věci rovnou dáváme do prodeje nebo na vybavení bytů pro potřebné lidi, které nám doporučí neziskové organizace. Věci, které potřebují opravu nebo kompletní renovaci, posíláme do našich dílen. Konkrétně provozujeme dílnu renovační, čalounickou a šicí. Díky všem těmto činnostem a příjmům z nich můžeme zaměstnávat lidi s duševním i fyzickým onemocněním nebo sociálním znevýhodněním. Právě zaměstnávání lidí se specifickými potřebami je naše druhá a neméně důležitá aktivita.
Jak jste se vy osobně k tématu udržitelnosti dostala a proč jste se rozhodla centrum založit?
V rámci mého předešlého zaměstnání jsem spolupracovala s neziskovými organizacemi. Znala jsem jejich potřeby a také potřeby jejich klientů. V té době jsem také s manželem mimo jiné provozovala farmářské a řemeslné trhy v Českých Budějovicích. Tyto dvě aktivity se nějak spojily u komunity lidí, která nás obklopovala, a začala jsem dostávat nabídky i poptávky materiální pomoci. Ty se však často míjely v čase. Proto jsem si pronajala malý sklad a věci, které mi někdo nabízel, jsem začala uskladňovat, a hlavně distribuovat potřebným, na které jsem dostala tip od neziskovek. Postupně byl zájem ze strany dárců i potřebných tak velký, že jsme se rozhodli založit sociální podnik Kabinet CB. Primární tedy bylo téma pomoci a až časem se k tomu přidalo téma udržitelnosti a environmentálního vzdělávání. Těch nepotřebných, ale stále funkčních věcí je totiž obrovské množství!
Čerpáte inspiraci v zahraničí nebo jinde v ČR?
Zejména v začátku naší činnosti jsem čerpala zkušenosti hlavně ze zahraničí. První podobný provoz jsem viděla ve Vídni a totálně mě to nadchlo! Díky tomu jsem hned od začátku měla vysoké cíle, protože jsem chtěla během pár měsíců dohnat léta náskoku, který má před námi mnoho evropských zemí. To byl rok 2018. Dlouho jsem měla pocit, že jsem jediná v celé republice, která tohle řeší. Až v roce 2021, kdy se nám s kolegy z celé republiky podařilo založit Českou federaci reuse center a nábytkových bank, jsem se začala potkávat s provozovateli skvělých organizací, které řeší stejné téma po celé České republice. Vlajkovou lodí mezi reuse centry je například ostravské OZO, skvěle fungující nábytkovou bankou pak třeba Nábytková banka Libereckého kraje.
Foto: Nadace Lilie a Karla Janečkových
Jak vybíráte nábytek, který zrenovujete? Nebo dáváte šanci všemu funkčnímu?
Kromě environmentální a sociálního dopadu našeho podnikání, který jsem popsala výše, sledujeme samozřejmě i ekonomickou stránku. Ne všechny věci se vyplatí renovovat, ne všechny věci opravit jde. Za těch 5 let, kdy Kabinet CB provozujeme, už naši zaměstnanci dovedou tuto hranici odhadnout. Už nelitujeme těch věcí, které se „zachránit“ nepodaří, ale radujeme se z těch, které ano. Ale hodně hezkých příběhů zažíváme společně s našimi zákazníky a jejich zakázkami. Lidé k nám chodí s prosbami o renovaci věcí, jejichž oprava sice nedává ekonomický smysl, ale i tak se investici rozhodnou udělat kvůli vzpomínkám, památce a úctě k dané věci. Právě příběhy věcí a lidí, se kterými se potkávám, jsou silným hnacím motorem pro mou práci.
Spolupracujete při renovaci nábytku s řemeslníky nebo designéry, nebo vše děláte sami? Učíte se sami, nebo máte v týmu odborníky?
Nechtěného nábytku, který má potenciál pro další využití a opravu, je tolik, že potřebujeme ruce a talent všech vyjmenovaných. I tak máme bohužel stále plný sklad věcí, které čekají na opravu, a mnoho věcí jsme nuceni s díky odmítnout.
Dovednosti předáváte i dál prostřednictvím kurzů a workshopů. Je o ně velký zájem?
Máme radost, že o naše kurzy a workshopy zájem je a třeba na kurz základy renovace dřevěného nábytku jezdí lidi ze širokého okolí. Frčí i pletací káva, malování na hrnky nebo třeba punková výšivka. To byla novinka letošního roku, na které jsme spolupracovali s lektorkou Martinou Hamouzovou z Prahy. Po prázdninách připravujeme další novinky, je na co se těšit.
Mimo jiné spolupracujete s projektem Housing First. Řeknete nám o něm víc?
Tento projekt nám v kontextu naší činnosti dává velký význam. Vychází z podstaty, že dobrý život začíná důstojným bydlením. Tým lidí, který řídí tento projekt, nás oslovil pro spolupráci na vybavování bytů, které sežene od města nebo od soukromých osob. Za poslední dva roky jsme takto společně kompletně vybavili přes dvacet bytů. Na tomto projektu je mimo jiné krásně vidět i dopad naší činnosti. Kromě toho, že vybavíme byt, aby se v něm dalo pohodlně žít, současně vrátíme do oběhu 0,5-1 tunu nábytku a dalšího vybavení domácnosti, které by jinak skončilo na skládce. Předání každého takového bytu je vždy velmi dojemná událost, ale také zhmotnění toho, proč naši práci děláme.
Dana Kalistová je provozovatelkou environmentálního sociálního podniku Kabinet CB. Kromě toho také založila Nábytkovou banku Jihočeského kraje a Českou federaci nábytkových bank a re-use center. Čerpá z dlouholetých zkušeností s prací v neziskovém sektoru. Kromě záchrany věcí a udržitelnosti se soustředí také na sociální oblast a pomoc znevýhodněným lidem. Zaměstnává osoby se specifickými potřebami, díky projektu Housing First pomáhá vybavovat byty pro ty, kteří mají závažné zdravotní diagnózy a ocitnou se v nouzi.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…