Stromy jsou nedílnou součástí našich životů. Jsou všude okolo nás a zajišťují nám příznivé životní podmínky. Neodmyslitelně se pojí s lidskými komunitami a vážou se k nim nejrůznější příběhy. A právě strom s nejsilnějším příběhem hledala mezinárodní anketa Evropský strom roku.
Každoroční oslava výjimečných evropských stromů odstartovala v roce 2011 a navázala tak na proslulou anketu Strom roku. Nejprve probíhají národní kola v jednotlivých zemích Evropy. Stromy, které vyhrají národní anketu, postupují do celoevropského kola.
Nejde přitom o nejkrásnější nebo nejmajestátnější strom, důležitý je především příběh daného stromu. V této anketě je rozhodující, jak je život stromu spjatý s životem člověka. „Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej,” popisují pořadatelé ankety.
Anketu pořádá uskupení šesti nadací z Bulharska, Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska s názvem Environmental Partnership Association. Cílem organizace je podpora projektů na ochranu životního prostředí. Za dobu svého fungování přidělila více než 10 milionů eur nadačních příspěvků.
V národní anketě Strom roku zvítězila lípa, které se říká Zpívající či Lukasova. Vzácný strom se nachází v obci Telecí v Pardubickém kraji. K této výjimečné lípě se váže pověst o místním hospodáři, který se ukryl v její dutině, kde přepisoval zakázané knihy a písně. Z kmene se ozýval zpěv, protože si hospodář ke své práci prozpěvoval.
Před tímto mohutným stromem sedávali spisovatelé Alois Jirásek nebo Tereza Nováková. Lípa okouzlila nejen je, ale i hlasující, kteří lípu poslali do evropského klání. Zpívající lípa je stará 700 let a s obvodem 1 200 cm patří mezi nejmohutnější stromy v Česku.
V roce 2019 si čestný titul Evropského stromu roku poprvé odnesla Česká republika. Celkem 47 226 hlasů získala Chudobínská borovice, které se tyčí na břehu Vírské přehrady.
Který strom zvítězil v tomto roce? Evropským stromem roku se stal polský Dub Dunin. Ke stromu se po staletí váže zvláštní úcta a na okraji Bělověžeského pralesa ho obdivují místní i turisté. Tento 400 let starý dub se stal také inspirací pro mnoho umělců.
Na druhém místě skončil Dub z Bosque del Banquete de Conxoz tyčící se v Španělsku. Třetí místo pak obsadil další z nominovaných dubů, tentokrát Velký korkový dub z Portugalska.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z treeoftheyear.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…