Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výroba vodíku bude šetrnější k přírodě. Novou metodu testuje v Brně italská doktorandka

Michaela Sanna. Foto: Jan Prokopius, CEITEC

Vědkyně z brněnského Středoevropského technologického institutu (CEITEC) pracuje na výrobě vodíku pomocí elektrochemické metody. Díky tomu se výrazně omezí uhlíková stopa tohoto paliva budoucnosti.

Do Česka si italská studentka organické chemie našla cestu díky příteli z Brna, který také pracoval ve vědě. Když se pak Michaela Sanna začala zajímat o výzkumné příležitosti na Moravě, narazila na skupinu Martina Pumery se zaměřením na zkoumání nových a pokročilých elektrochemických energetických materiálů. Zájem o vodík, který je nejslibnější alternativou fosilních paliv, pak vyplynul zcela logicky.

Nová metoda slibuje nižší náklady i ekologickou stopu. Foto: Jan Prokopius, CEITEC

Sanna ve svém projektu elektrotechnické výroby vodíku propojuje anorganické materiály se svým původním zaměřením. „Plánuji spojit technologii 3D tisku a fotoaktivní organické molekuly, abych získala nové elektrody, které za pomoci slunečního záření mohou sloužit k elektrochemické výrobě vodíku z vody,“ vysvětluje doktorandka.

Vodík se z vody za pomoci elektrochemické reakce vyrábí už nyní. Nezbytné katalyzátory jsou ale velmi drahé, a tak 90 procent jeho světové produkce stále pochází z fosilních paliv. Využitím techniky 3D tisku na výrobu elektrod by se tak mohly snížit náklady na získávání vodíku elektrochemickou cestou. „Vytisknutý prototyp elektrody, která svým tvarem připomíná lžíci, plánuji propojit s fotoaktivními molekulami. K tomu využiji techniku deponování atomových vrstev. V podstatě vytvořím most mezi elektrodou a danou organickou molekulou,“ upřesňuje Sanna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…