Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výcviku karlovarských záchranářů pomůže robotický simulátor. SimMan 3G se potí i pláče

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: laerdal.com

S klasickou plastovou figurínou zvanou „Anča“ se v životě setkal asi každý – na kurzech první pomoci, ve škole i autoškole se na ní trénovala zejména srdeční masáž a dýchání z úst do úst. Tuto klasickou pomůcku nahradila u Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje (ZZS KVK) novinka. Robotické simulátory dospělého člověka SimMan 3G, pětiletého dítěte i figurína multitrauma. Pomohou při vzdělávání zaměstnanců a ověřování jejich znalostí.

Speciální na robotických simulátorech je to, že odrážejí reakce skutečných pacientů. „Lze na nich naprogramovat libovolný scénář – zdravotní problémy pacienta, na které záchranáři musejí reagovat a pacienta zajistit, ošetřit a zaléčit,“ řekla Nikola Brizgalová, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK. Situace, které si mohli v minulosti záchranáři pouze představovat, mohou teď s pomocí figurín nasimulovat. „Nyní mají před sebou téměř reálného pacienta, který s nimi může komunikovat, má reálné projevy zdravotních problémů a umí reagovat na zvolený postup ošetření či podání léků,“ doplnila Brizgalová.

V rámci projektu byly pořízeny i trenažery a vybavení pro výcvik, hardware, software a jiné vybavení výcvikového pracoviště i multimediální a technické pomůcky vzdělávacího střediska. „Celkové výdaje projektu představují částku 5,6 milionu korun, z toho 85 procent tvoří příspěvek z evropských fondů, 10 procent hradí Karlovarský kraj a zbývajících 5 procent jde ze státního rozpočtu,“ uvedl Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…