S klasickou plastovou figurínou zvanou „Anča“ se v životě setkal asi každý – na kurzech první pomoci, ve škole i autoškole se na ní trénovala zejména srdeční masáž a dýchání z úst do úst. Tuto klasickou pomůcku nahradila u Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje (ZZS KVK) novinka. Robotické simulátory dospělého člověka SimMan 3G, pětiletého dítěte i figurína multitrauma. Pomohou při vzdělávání zaměstnanců a ověřování jejich znalostí.
Speciální na robotických simulátorech je to, že odrážejí reakce skutečných pacientů. „Lze na nich naprogramovat libovolný scénář – zdravotní problémy pacienta, na které záchranáři musejí reagovat a pacienta zajistit, ošetřit a zaléčit,“ řekla Nikola Brizgalová, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK. Situace, které si mohli v minulosti záchranáři pouze představovat, mohou teď s pomocí figurín nasimulovat. „Nyní mají před sebou téměř reálného pacienta, který s nimi může komunikovat, má reálné projevy zdravotních problémů a umí reagovat na zvolený postup ošetření či podání léků,“ doplnila Brizgalová.
V rámci projektu byly pořízeny i trenažery a vybavení pro výcvik, hardware, software a jiné vybavení výcvikového pracoviště i multimediální a technické pomůcky vzdělávacího střediska. „Celkové výdaje projektu představují částku 5,6 milionu korun, z toho 85 procent tvoří příspěvek z evropských fondů, 10 procent hradí Karlovarský kraj a zbývajících 5 procent jde ze státního rozpočtu,“ uvedl Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…