Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výcviku karlovarských záchranářů pomůže robotický simulátor. SimMan 3G se potí i pláče

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: laerdal.com

S klasickou plastovou figurínou zvanou „Anča“ se v životě setkal asi každý – na kurzech první pomoci, ve škole i autoškole se na ní trénovala zejména srdeční masáž a dýchání z úst do úst. Tuto klasickou pomůcku nahradila u Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje (ZZS KVK) novinka. Robotické simulátory dospělého člověka SimMan 3G, pětiletého dítěte i figurína multitrauma. Pomohou při vzdělávání zaměstnanců a ověřování jejich znalostí.

Speciální na robotických simulátorech je to, že odrážejí reakce skutečných pacientů. „Lze na nich naprogramovat libovolný scénář – zdravotní problémy pacienta, na které záchranáři musejí reagovat a pacienta zajistit, ošetřit a zaléčit,“ řekla Nikola Brizgalová, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK. Situace, které si mohli v minulosti záchranáři pouze představovat, mohou teď s pomocí figurín nasimulovat. „Nyní mají před sebou téměř reálného pacienta, který s nimi může komunikovat, má reálné projevy zdravotních problémů a umí reagovat na zvolený postup ošetření či podání léků,“ doplnila Brizgalová.

V rámci projektu byly pořízeny i trenažery a vybavení pro výcvik, hardware, software a jiné vybavení výcvikového pracoviště i multimediální a technické pomůcky vzdělávacího střediska. „Celkové výdaje projektu představují částku 5,6 milionu korun, z toho 85 procent tvoří příspěvek z evropských fondů, 10 procent hradí Karlovarský kraj a zbývajících 5 procent jde ze státního rozpočtu,“ uvedl Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.