Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vracíme se zpátky ke kořenům. Sběr léčivých rostlin láká čím dál více Čechů

Ilustrační foto: Pixabay

Bylinky na nejrůznější neduhy používaly už naše babičky. Zájem Čechů o léčivky přitom v posledních letech opět roste. Covidová pandemie pak tento trend ještě podpořila. Oblíbené jsou zejména čajové směsi, které uvolňují horní cesty dýchací, působí proti horečce, mají očistné účinky a posilují imunitu.

„Podle posledních zpráv byl letos zájem o osivo minimálně třikrát větší ve srovnání s minulými lety. Totéž se bude týkat sadby. Bylinami se budou ve větší míře osazovat terasy, balkony i okenní parapety,“ uvedla Helena Pluháčková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. K důvodům rostoucího zájmu podle ní patří snaha o návrat k přírodě stejně jako pandemie a větší časové možnosti pěstitelů. „Ostatně jsme národ zahrádkářů,“ dodala vědkyně.

Kromě pěstování na zahrádkách nebo balkonech vyráží lidé na léčivky také do přírody. Populární je sběr medvědího česneku, podbělu, pampelišek, dále pak listů břízy, ale také březové šťávy nebo květů černého bezu. Základní podmínkou je podle vědkyně nejen dokonalá znalost sbíraných rostlin, ale i udržitelnost výskytu sbíraného rostlinného druhu v přírodě.

Hluchavka bílá působí protizánětlivě, močopudně a má uklidňující účinky. Ilustrační foto: Pixabay

Mezi druhy, na které se nevztahují žádná omezení kromě zákazu sběru na chráněných územích, patří růže šípková, černý bez, kopřiva dvoudomá, hluchavka bílá, bříza bělokorá, řebříček obecný, podběl lékařský, jitrocel kopinatý, kostival lékařský, jahodníky, třezalka tečkovaná, maliník obecný či ostružiník křovitý. Lidé je sbírají zejména pro vlastní potřebu a domácí zpracování, aby po nich mohli sáhnout i v dalších měsících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…