Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vracíme se zpátky ke kořenům. Sběr léčivých rostlin láká čím dál více Čechů

Ilustrační foto: Pixabay

Bylinky na nejrůznější neduhy používaly už naše babičky. Zájem Čechů o léčivky přitom v posledních letech opět roste. Covidová pandemie pak tento trend ještě podpořila. Oblíbené jsou zejména čajové směsi, které uvolňují horní cesty dýchací, působí proti horečce, mají očistné účinky a posilují imunitu.

„Podle posledních zpráv byl letos zájem o osivo minimálně třikrát větší ve srovnání s minulými lety. Totéž se bude týkat sadby. Bylinami se budou ve větší míře osazovat terasy, balkony i okenní parapety,“ uvedla Helena Pluháčková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. K důvodům rostoucího zájmu podle ní patří snaha o návrat k přírodě stejně jako pandemie a větší časové možnosti pěstitelů. „Ostatně jsme národ zahrádkářů,“ dodala vědkyně.

Kromě pěstování na zahrádkách nebo balkonech vyráží lidé na léčivky také do přírody. Populární je sběr medvědího česneku, podbělu, pampelišek, dále pak listů břízy, ale také březové šťávy nebo květů černého bezu. Základní podmínkou je podle vědkyně nejen dokonalá znalost sbíraných rostlin, ale i udržitelnost výskytu sbíraného rostlinného druhu v přírodě.

Hluchavka bílá působí protizánětlivě, močopudně a má uklidňující účinky. Ilustrační foto: Pixabay

Mezi druhy, na které se nevztahují žádná omezení kromě zákazu sběru na chráněných územích, patří růže šípková, černý bez, kopřiva dvoudomá, hluchavka bílá, bříza bělokorá, řebříček obecný, podběl lékařský, jitrocel kopinatý, kostival lékařský, jahodníky, třezalka tečkovaná, maliník obecný či ostružiník křovitý. Lidé je sbírají zejména pro vlastní potřebu a domácí zpracování, aby po nich mohli sáhnout i v dalších měsících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…