Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vracíme se zpátky ke kořenům. Sběr léčivých rostlin láká čím dál více Čechů

Ilustrační foto: Pixabay

Bylinky na nejrůznější neduhy používaly už naše babičky. Zájem Čechů o léčivky přitom v posledních letech opět roste. Covidová pandemie pak tento trend ještě podpořila. Oblíbené jsou zejména čajové směsi, které uvolňují horní cesty dýchací, působí proti horečce, mají očistné účinky a posilují imunitu.

„Podle posledních zpráv byl letos zájem o osivo minimálně třikrát větší ve srovnání s minulými lety. Totéž se bude týkat sadby. Bylinami se budou ve větší míře osazovat terasy, balkony i okenní parapety,“ uvedla Helena Pluháčková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. K důvodům rostoucího zájmu podle ní patří snaha o návrat k přírodě stejně jako pandemie a větší časové možnosti pěstitelů. „Ostatně jsme národ zahrádkářů,“ dodala vědkyně.

Kromě pěstování na zahrádkách nebo balkonech vyráží lidé na léčivky také do přírody. Populární je sběr medvědího česneku, podbělu, pampelišek, dále pak listů břízy, ale také březové šťávy nebo květů černého bezu. Základní podmínkou je podle vědkyně nejen dokonalá znalost sbíraných rostlin, ale i udržitelnost výskytu sbíraného rostlinného druhu v přírodě.

Hluchavka bílá působí protizánětlivě, močopudně a má uklidňující účinky. Ilustrační foto: Pixabay

Mezi druhy, na které se nevztahují žádná omezení kromě zákazu sběru na chráněných územích, patří růže šípková, černý bez, kopřiva dvoudomá, hluchavka bílá, bříza bělokorá, řebříček obecný, podběl lékařský, jitrocel kopinatý, kostival lékařský, jahodníky, třezalka tečkovaná, maliník obecný či ostružiník křovitý. Lidé je sbírají zejména pro vlastní potřebu a domácí zpracování, aby po nich mohli sáhnout i v dalších měsících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovní pozice jako produkty v e-shopu? Jobmapa.cz přináší inovativní hledání práce

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…