Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vlčí rodinu můžete nově navštívit na Šumavě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dva dospělí vlci a čtyři vlčata. To je aktuální stav vlčí smečky, kterou je možné vidět od začátku listopadu ve skoro tříhektarovém výběhu návštěvnického centra nedaleko Srní.

Nové centrum otevřel Národní park Šumava a mohou ho v současné době navštívit až desetitisíce lidí měsíčně. Návštěvníci se mohou těšit například na centrum v energeticky pasivním domě, na vlčí výběhy, naučné tabule i dřevěnou lávku, jež se nachází asi ve výšce čtyř metrů nad terénem.

Centrum v Srní je v Evropě ojedinělé a nabízí jinak téměř nemožný zážitek vidět vlka v přírodním výběhu. „Vlk je zvíře, kterému jsme my, lidé, od pradávna ubližovali. Bohužel se nám povedlo ho skoro vyhubit, ale pozitivní je, že se k nám vlk vrací a nejen sem na Šumavu. Já věřím, že toto návštěvnické centrum bude sloužit nejen pro zábavu, ale i jako místo poznání a že díky němu si veřejnost udělá na vlka pozitivní náhled,“ vysvětlil ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Celý areál se rozkládá na ploše cca 35 hektarů a jeho hlavní součástí je pěší okruh s odpočinkovými místy a navigačním systémem. Mysleli jsme i na tělesně postižené, kteří mají přístup do výběhu vlků ze samostatného parkoviště a po přístupnější části pěšího okruhu,“ doplnil Miloš Juha, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava. Výstavba návštěvnického centra trvala asi dva roky a náklady se vyšplhaly na téměř 72 milionů korun, přičemž většina peněz putovala z Evropské unie z programu Životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.