Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vlčí rodinu můžete nově navštívit na Šumavě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dva dospělí vlci a čtyři vlčata. To je aktuální stav vlčí smečky, kterou je možné vidět od začátku listopadu ve skoro tříhektarovém výběhu návštěvnického centra nedaleko Srní.

Nové centrum otevřel Národní park Šumava a mohou ho v současné době navštívit až desetitisíce lidí měsíčně. Návštěvníci se mohou těšit například na centrum v energeticky pasivním domě, na vlčí výběhy, naučné tabule i dřevěnou lávku, jež se nachází asi ve výšce čtyř metrů nad terénem.

Centrum v Srní je v Evropě ojedinělé a nabízí jinak téměř nemožný zážitek vidět vlka v přírodním výběhu. „Vlk je zvíře, kterému jsme my, lidé, od pradávna ubližovali. Bohužel se nám povedlo ho skoro vyhubit, ale pozitivní je, že se k nám vlk vrací a nejen sem na Šumavu. Já věřím, že toto návštěvnické centrum bude sloužit nejen pro zábavu, ale i jako místo poznání a že díky němu si veřejnost udělá na vlka pozitivní náhled,“ vysvětlil ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Celý areál se rozkládá na ploše cca 35 hektarů a jeho hlavní součástí je pěší okruh s odpočinkovými místy a navigačním systémem. Mysleli jsme i na tělesně postižené, kteří mají přístup do výběhu vlků ze samostatného parkoviště a po přístupnější části pěšího okruhu,“ doplnil Miloš Juha, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava. Výstavba návštěvnického centra trvala asi dva roky a náklady se vyšplhaly na téměř 72 milionů korun, přičemž většina peněz putovala z Evropské unie z programu Životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.