Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virtuální asistentka pomůže zachraňovat životy. Postará se o přetížené tísňové linky

Ilustrační foto: Pexels

Živelné katastrofy nebo hromadné nehody. To jsou situace, ve kterých může dojít k velkému přetížení tísňové linky. Aby ranění neztráceli drahocenný čas, podpoří v budoucnu lidské operátory speciálně vyvinutý chatbot. Ten přijme od volajících všechny potřebné údaje a předá je záchranným složkám. Pomoci může při požáru i tornádu.

Postupnou digitalizaci linek tísňového volání podporuje ministerstvo vnitra. Virtuální asistentku vyvíjí společnost Born Digital ve spolupráci s akademiky, hasiči i dalšími komerčními subjekty. Digitální pomocník na telefonu získá od volajícího potřebné údaje o typu pohromy, lokalitě nebo počtu raněných. „Lidé volající na tísňové linky se nacházejí v tíživé situaci, a když není dostupný žádný operátor, přicházejí o drahocenný čas. Právě jejich hovory virtuální asistentka přijme. Za pomoci otevřených otázek a přepisu odpovědí zaznamená všechny podstatné informace, a ty následně předá hasičskému sboru,“ popsal pro web startupjobs ředitel Born Digital Tomáš Malovec.

Chatbot by měl do budoucna zvládat přijmout hlášení o všech typech pohrom. Rozhodně ale nemá nahradit lidské operátory. Do služby nastoupí až v momentě přetížení linek. I proto, že technologie musí být stoprocentně spolehlivá, dávají si její vývojáři načas. První verze digitální asistentky by tak měla být hotová nejdříve za rok a půl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…