Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virtuální asistentka pomůže zachraňovat životy. Postará se o přetížené tísňové linky

Ilustrační foto: Pexels

Živelné katastrofy nebo hromadné nehody. To jsou situace, ve kterých může dojít k velkému přetížení tísňové linky. Aby ranění neztráceli drahocenný čas, podpoří v budoucnu lidské operátory speciálně vyvinutý chatbot. Ten přijme od volajících všechny potřebné údaje a předá je záchranným složkám. Pomoci může při požáru i tornádu.

Postupnou digitalizaci linek tísňového volání podporuje ministerstvo vnitra. Virtuální asistentku vyvíjí společnost Born Digital ve spolupráci s akademiky, hasiči i dalšími komerčními subjekty. Digitální pomocník na telefonu získá od volajícího potřebné údaje o typu pohromy, lokalitě nebo počtu raněných. „Lidé volající na tísňové linky se nacházejí v tíživé situaci, a když není dostupný žádný operátor, přicházejí o drahocenný čas. Právě jejich hovory virtuální asistentka přijme. Za pomoci otevřených otázek a přepisu odpovědí zaznamená všechny podstatné informace, a ty následně předá hasičskému sboru,“ popsal pro web startupjobs ředitel Born Digital Tomáš Malovec.

Chatbot by měl do budoucna zvládat přijmout hlášení o všech typech pohrom. Rozhodně ale nemá nahradit lidské operátory. Do služby nastoupí až v momentě přetížení linek. I proto, že technologie musí být stoprocentně spolehlivá, dávají si její vývojáři načas. První verze digitální asistentky by tak měla být hotová nejdříve za rok a půl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …