Vinaři z Moravy a Čech vozí ze světa čím dál více medailí

Zdroj fotografie: Pixabay

Vinaři z Moravy a Čech dosáhli v loňském roce nového rekordu v počtu získaných medailí na mezinárodních soutěžích. Ze zahraničí jich přivezli 909, což je ve srovnání s rokem 2017 o téměř dvě stě ocenění více. V roce 2018 přivezli vinaři ze zahraničí nejen zlaté, stříbrné a bronzové medaile, ale také šestnáct velkých zlatých a jednu platinovou. Podařilo se jim také získat pět titulů šampiona.

Nejúspěšnější byla vína z České republiky ve Vídni, ze soutěže AWC Vienna přivezli vinaři téměř tři sta padesát medailí. Za nejcennější medaili Vinařský fond označuje platinovou ze soutěže Decanter World Wine Awards v Londýně, kterou získalo Vinařství Gotberg za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2016. Za zmínku jistě stojí například i úspěch Miloše Michlovského, který na soutěži bílých vín Concours des Grands Vins Blancs du Monde získal za Rulandské bílé pozdní sběr 2015 Grand Prix de Jury, tedy Velkou cenu poroty.

Stále více vinařů si uvědomuje, že ocenění z mezinárodní soutěže pro ně představuje marketingovou výhodu. Zároveň s přibývajícími zkušenostmi se také vinaři v soutěžích lépe orientují a učí se vyhodnotit, která je zrovna pro jejich víno nejvhodnější a mají v ní větší šanci na úspěch. Účast na mezinárodních soutěžích je podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce důležitá i pro zvyšování povědomí o České republice jako producentovi kvalitních vín. „Naše vinařství zatím není známé ve světě tak jako vína z Francie, Itálie nebo Španělska. Ale každé vítězství ve světové konkurenci pomáhá rozšířit povědomí o něm,” dodal Machovec.

Zdroj: České noviny

Autor článku