Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníci si posvítili na jídelníček Čechů. Radí, co doplnit pro lepší náladu a více energie

Ilustrační foto: Unsplash

Dostatek vápníku, hořčíku, železa nebo draslíku je klíčový pro prevenci neinfekčních nemocí a chronických zánětů. Státní zdravotní ústav zveřejnil několik doporučení, která lidem pomohou udržet si optimální příjem minerálů, a tím i kvalitnější život. „Začněte se o sebe starat ihned. Tělo se vám odmění a budete mít i lepší náladu a životní energii,“ vyzývá profesor Jiří Ruprich.

Monitoring našeho jídelníčku provádí Státní zdravotní ústav dlouhodobě – má to totiž stanoveno zákonem i nařízeními EU. Data získává ze statistik národní Studie individuální spotřeby potravin, která přináší informace o tom, co jednotlivá pohlaví a věkové skupiny konzumují. Ukázalo se, že ženy jsou na tom s minerály o poznání hůře než muži, protože jim chybí dostatek vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku a selenu. Jejich protějšky mají zpravidla málo vápníku, hořčíku a draslíku.

Nedostatek potřebných živin je zapříčiněn mimo jiné konzumací velkého množství průmyslově zpracovaných a dochucovaných potravin, v nichž není potřebné množství prospěšných látek. Často to je i proto, že lidem nezbývá čas na vaření z čerstvých surovin. Ze zdravotního hlediska se však na jídle šetřit nevyplácí, varuje profesor Jiří Ruprich, vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu: „Popsané nedostatky minerálních látek podporují rozvoj chronických zánětů. Ty se mohou stát tichým zabijákem, který přispívá ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině, metabolickému syndromu, diabetu, depresím, demenci, poruchám imunitního systému a dalším stavům,“ říká.

Pestrá a čerstvá strava je klíčem k prevenci nemocí. Ilustrační foto: Unsplash

Ke zlepšení současného stavu, a tedy celkového zdraví obyvatelstva, je třeba několik jednoduchých změn, které může provést každý. Základem je konzumace pestré stravy odpovídající energetickému výdeji. Pokud hodně jíme, měli bychom se také hodně hýbat. Stavebním kamenem takové stravy by měla být nezpracovaná zelenina, ovoce a cereálie, v nichž se nachází vláknina potřebná pro zažívací trakt. Omezit je třeba jak cukry, tak nadměrné solení. Oboje lze jednoduše nahradit vhodným kořeněním. Zásadní jsou také bílkoviny. Ty se nacházejí nejen v mase, ale také v luštěninách, které jsou lehčí a neobsahují škodlivé tuky, jako je tomu u živočišných produktů s výjimkou ryb. V neposlední řadě bychom měli dbát na složení nápojů, které mají často vysoký obsah cukrů, zatímco voda je mnohonásobně zdravější i dostupnější.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…