Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víc vláhy do ulic. Praha v létě zatočí se suchem pomocí nové metody

Zdroj ilustrační fotografie: Dollarphotoclub

Jak ochladit zejména v letních horkých měsících betonová města? V české metropoli nyní zkouší využitím průsakové vody z kolektorové sítě zvlhčit vzduch. Práci budou odvádět čerpací zařízení napojená na podzemní rezervoár na průsakovou vodu. První exemplář je možné najít pod Uhelným trhem v Praze.

Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. Doposud obvykle mířila do Vltavy. Nyní by mohl mít tento vodní zdroj širší využití. „Voda v souladu se svým rozborem je využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita pro zalévání zeleně nedalekého okolí,” popsal náměstek primátora Petr Hlubuček. Hlavní město Praha tak uskutečňuje další krok v rámci svého klimatického závazku s důrazem na udržitelný způsob života města.

Kolektory pod Uhelným trhem v Praze. Zdroj: Praha.eu

Kolektor je tunel vedený pod povrchem v různých hloubkách a slouží k ukládání inženýrských sítí. Používá se například k uložení kabelových rozvodů, telekomunikační sítě či k potrubní poště.

Praha má největší kolektorovou síť v Evropě. Ke dnešnímu dni má délku zhruba 94 kilometrů, z toho přes 20 kilometr se nachází v centrální části metropole. Tyto kolektory byly vybudovány převážně hornickým způsobem a při jejich provozování do nich proniká průsaková podzemní voda.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…