Přítomnost prospěšných bakterií přirozeně se vyskytujících v našem těle vede k redukci vedlejších účinků chemoterapie. Podle zjištění vědců ze Severozápadní univerzity v Illinois dokážou některé bakterie snížit toxicitu chemoterapie v lidském střevě.
„Mikroby v našich střevech nám pomáhají trávit potravu a zůstat zdraví. Chemoterapie však nerozlišuje mezi rakovinnými buňkami a prospěšnými bakteriemi, působí na všechny buňky bez rozdílu,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise mSphere Erica Hartmann. Časté potíže s trávicí soustavou způsobené chemoterapií mohou u pacientů ustoupit, pokud se podaří zachovat dostatečné množství určitých bakterií ve střevní mikroflóře. Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae a další druhy bakterií totiž umí rozložit léky podávané při chemoterapii a ochránit tak další prospěšné bakterie před nežádoucím efektem léčby.
Objev je zásadní hlavně pro dětské onkologické pacienty. U nich totiž po prodělání rakoviny a poškození trávicího systému chemoterapií může dojít k rozvoji cukrovky, obezity či astmatu. Od převedení nových zjištění do praxe dělí vědce ještě velký kus cesty. Výsledky výzkumu by však mohly vést k výrobě nových probiotik a doplňků stravy podporujících střevní rovnováhu u pacientů s rakovinou.
Zdroj: Northwestern University
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…