Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Masarykovy univerzity zkouší novou techniku na Antarktidě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na konci prosince minulého roku vyrazil tým vědeckých a technických pracovníků na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou Masarykova univerzita vybudovala na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Cíle šestičlenného týmu bude údržba automatických přístrojů, získání dat pro klimatologický, glaciologický a biologický výzkum či zkouška prototypu českého generátoru obnovitelné energie z větru. Expedice na místě setrvá do konce února.

Díky dobrým tamním klimatickým podmínkám jezdí expedice na Antarktidu pravidelně mezi lednem a březnem, jelikož v tu dobu zde probíhá antarktické léto. Vědci se na Rossově ostrově budou zabývat především změnou klimatu, ozónovou dírou nebo intenzitou UV záření. Letos jede šestičlenný tým vědců z Masarykovy univerzity navíc otestovat i prototyp nového generátoru pro větrnou elektrárnu, jež by mohl vyrábět elektřinu i při slabém nebo silném větru.

Vědci a technici mají za úkol provést především základní údržbu automatických přístrojů a také stáhnout naměřená data. „Dlouhodobá pozorování, zejména klimatologická, glaciologická a biologická, mají smysl pouze při získání co nejdelší a pokud možno nepřerušené řady měření. Pokud bychom výzkumný tým na stanici nevypravili, přišli bychom zbytečně o nejcennější výsledky za celých deset let snažení,“ uzavřel vedoucí expedice Pavel Kapler.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.