Vědci z IKEMu našli mechanismus, kterým lze vyléčit pacienty s diabetem I. typu za 14 dní

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stock Adobe

Žádné  injekce inzulínu, žádná závislost na jeho pravidelném podávání, žádné měření hladiny glukózy. To je sen téměř 60 tisíc pacientů v České republice, kteří trpí diabetem 1. typu, tedy onemocněním, při kterém postupně odumírají buňky ve slinivce břišní. Vědcům z Institutu klinické a experimentální medicíny se podařilo tento proces zvrátit. Našli mechanismus, kterým lze přeprogramovat buňky, které tvoří trávicí enzymy na buňky produkující inzulín. Pacientům s diabetem 1. typu tak dávají naději na úplné uzdravení.

Tým vědců z Institutu klinické a experimentální medicíny se projektu věnuje usilovně 2 roky. „Tento výzkum otevírá novou možnost v oblasti buněčné léčby diabetu, založenou na využití vlastních buněk pacienta a jejich bezpečné přeměně na buňky produkující inzulín. Jsme ale teprve na začátku, na úrovni buněčného testování. V horizontu několika měsíců bychom rádi začali s testováním na zvířecích modelech. K prvním pacientům by se pak tato metoda léčby, pokud bude vše probíhat podle nejideálnějšího scénáře, mohla dostat v horizontu pěti let,“ vysvětlil Tomáš Koblas z Laboratoře Langerhansových ostrůvků Centra experimentální medicíny IKEM.

Pokud by se podařilo vše uvést do praxe, mezi aplikací specifických traskripčních faktorů do buněk pankreatu a uzdravením pacienta by uplynuly pouhé dva týdny. Za tento výzkum převzal Tomáš Koblas dokonce prestižní ocenění Discovery Award za inovativní počin v oblasti biomedicíny. To každoročně uděluje společnost Novartis mladým výzkumníkům do 40 let, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli výzkumu v oblasti medicíny a farmacie.

Související články

Společnost

Diabetikům by mohla pomoci operace tenkého střeva

Inspirace

Nadační fond Neuron ocenil šestici mladých nadaných vědců

Inspirace

Aplikace zbaví čekárny u lékařů zmatených pacientů i předbíhání

Společnost

Olomoucká nemocnice má nové špičkové vybavení pro novorozence

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Jak udržet v krajině vodu? Díky českému projektu se do Krušných hor vrátila vláha

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.