Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli umělá svalová vlákna. Pevností a odolností předčí bavlnu, nylon i kevlar

Ilustrační foto: Pexels

Pásek, tkaničky nebo neprůstřelná vesta ze svalových vláken zní jako sci-fi, zejména když zjistíme, že při jejich výrobě nepřišlo k újmě žádné zvíře. Přesto se výrobky z tohoto zvláštního materiálu za pár let mohou stát realitou díky vědcům z Washingtonské univerzity v St. Luis a syntetické chemii.

Akademici vyvinuli postup, jak polymerovat proteiny uvnitř vytvořených mikrobů. Ti pak díky tomu začali produkovat svalový protein titin, který je jednou ze tří hlavních složek svalové tkáně a také největším známým proteinem v přírodě. Má vysokou molekulovou hmotnost, což zvyšuje jeho viskozitu a mechanickou odolnost. Vyvinutý materiál je tak extrémně pevný, tvrdý, tlumivý a má schopnost rozptýlit mechanickou energii na teplo.

Vytvoření svalových vláken, jež jsou žádaným materiálem například v robotice, bez toho, aby byla extrahována ze zvířat, je velkým pokrokem. Vědci se v tomto případě spolehli na bakterie, které si sami upravili tak, aby dokázaly spojit menší části proteinu do polymerů s velmi vysokou molekulární hmotností, a následně je pomocí procesu mokrého spřádání spletli do vláken o tloušťce desetiny lidského vlasu.

Nové vlákno může být využito na výrobu ochranných oděvů. Ilustrační foto: Freepik

Vedle oblečení, ochranných oděvů nebo neprůstřelných vest může být tento materiál díky tomu, že je složen z téměř identických proteinů, jaké jsou ve svalové tkáni, použit také v biomedicíně. Mohl by tedy být kompatibilní i s lidským tělem a vhodný k šití nebo tkáňovému inženýrství.

Mikrobiální syntéza má podle vědců široký potenciál. „Můžeme vzít proteiny z různých přírodních kontextů, vložit je do této polymerační platformy a vytvořit větší a delší proteiny pro různé materiálové užití s větší udržitelností,“ popisuje budoucnost metody jeden z autorů studie, Cameron Sargent z Oddělení biologických a biomedických věd Washingtonské univerzity v St. Luis.

Zdroj: Washingtonská univerzita v St. Luis

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

ČR je osmnáctou nejšťastnější zemí světa, předstihla Slovensko

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…