Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli umělá svalová vlákna. Pevností a odolností předčí bavlnu, nylon i kevlar

Ilustrační foto: Pexels

Pásek, tkaničky nebo neprůstřelná vesta ze svalových vláken zní jako sci-fi, zejména když zjistíme, že při jejich výrobě nepřišlo k újmě žádné zvíře. Přesto se výrobky z tohoto zvláštního materiálu za pár let mohou stát realitou díky vědcům z Washingtonské univerzity v St. Luis a syntetické chemii.

Akademici vyvinuli postup, jak polymerovat proteiny uvnitř vytvořených mikrobů. Ti pak díky tomu začali produkovat svalový protein titin, který je jednou ze tří hlavních složek svalové tkáně a také největším známým proteinem v přírodě. Má vysokou molekulovou hmotnost, což zvyšuje jeho viskozitu a mechanickou odolnost. Vyvinutý materiál je tak extrémně pevný, tvrdý, tlumivý a má schopnost rozptýlit mechanickou energii na teplo.

Vytvoření svalových vláken, jež jsou žádaným materiálem například v robotice, bez toho, aby byla extrahována ze zvířat, je velkým pokrokem. Vědci se v tomto případě spolehli na bakterie, které si sami upravili tak, aby dokázaly spojit menší části proteinu do polymerů s velmi vysokou molekulární hmotností, a následně je pomocí procesu mokrého spřádání spletli do vláken o tloušťce desetiny lidského vlasu.

Nové vlákno může být využito na výrobu ochranných oděvů. Ilustrační foto: Freepik

Vedle oblečení, ochranných oděvů nebo neprůstřelných vest může být tento materiál díky tomu, že je složen z téměř identických proteinů, jaké jsou ve svalové tkáni, použit také v biomedicíně. Mohl by tedy být kompatibilní i s lidským tělem a vhodný k šití nebo tkáňovému inženýrství.

Mikrobiální syntéza má podle vědců široký potenciál. „Můžeme vzít proteiny z různých přírodních kontextů, vložit je do této polymerační platformy a vytvořit větší a delší proteiny pro různé materiálové užití s větší udržitelností,“ popisuje budoucnost metody jeden z autorů studie, Cameron Sargent z Oddělení biologických a biomedických věd Washingtonské univerzity v St. Luis.

Zdroj: Washingtonská univerzita v St. Luis

Související články

Společnost

Jak dopadly letošní Ceny Neuron?

Z domova

Vědci z Brna slaví světový úspěch v boji proti koronaviru

Z domova

Čeští vědci hlásí pokrok ve vývoji očkování proti lymské borelióze

Společnost

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Další krok k léku na opičí neštovice. Čeští vědci vyvinuli látku ničící jejich virus

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…