Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Ilustrační foto: Pixabay

Hnědí trpaslíci jakožto vesmírné objekty rozmazávají hranici mezi plynnými obry a hvězdami, přičemž jsou obvykle chladnější než Slunce. Vědci ale nyní objevili výjimku, píše server Interesting Engineering.

Ve vesmíru se často vyskytují nebeské objekty, které nejsou jednoznačně zařaditelné do klasických kategorií. Jedním z těchto záhadných objektů je hvězda hnědého trpaslíka, která se nachází někde mezi obřími plynnými planetami a plnohodnotnými hvězdami. Tyto kosmické objekty jsou zajímavé nejen díky tajemnému původu, ale mimo jiné také pro své speciální vlastnosti. Nedávno astronomové obrátili svoji pozornost k jedné takové hvězdě hnědého trpaslíka – a zjistili nečekané informace.

Záhada neúplných hvězd

Hvězdy hnědého trpaslíka zaujímají jedinečné místo v kosmické hierarchii. Obvykle jsou chladnější než naše Slunce, a jejich proces vzniku zůstává záhadou, kterou se astronomové stále snaží rozklíčovat. Jsou často označovány jako „neúspěšné hvězdy“, protože se mohou formovat buď postupným akumulováním materiálu v protoplanetárním disku, podobně jako planety, nebo gravitačním zhroucením plynu, podobně jako při vzniku hvězdy. To, co je odlišuje od skutečných hvězd, je absence jaderných fúzních reakcí v jejich jádrech.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie jedinečného hnědého trpaslíka

Nedávná studie provedená týmem astronomů přivedla na scénu jednu takovou hvězdu hnědého trpaslíka s názvem WD 0032-317 B. Nachází se v binárním systému hvězd, ale není žádným obyčejným kosmickým tělesem.

Když astronomové nasměrovali své přístroje směrem k WD 0032-317 B a jeho společníkovi, bílému trpaslíkovi WD 0032-317, očekávali, že objeví další bílého trpaslíka. K jejich překvapení byl binární systém složený pouze z bílého trpaslíka a pozoruhodného hnědého trpaslíka. Tento objev vedl k hlubšímu zkoumání charakteristik hvězdy hnědého trpaslíka.

Jednou z nejzajímavějších vlastností tohoto hnědého trpaslíka je jeho hořící povrchová teplota, která přesahuje teplotu našeho Slunce o více než 2 000 kelvinů. Povrchová teplota přibližně 8 000 kelvinů je přitom pro tento typ hvězdy neobvykle vysoká. Naměřenou extrémní teplotu vědci připisují intenzivnímu ultrafialovému záření, které se hnědému trpaslíku dostává od svého bílého souseda.

Co víc, WD 0032-317 B vykazuje pozoruhodný rozdíl teploty, který činí přibližně 6 000 kelvinů. To je způsobeno stálou pozicí hvězdy, kdy jedna strana vždy směřuje k bílému trpaslíkovi a je ponořena do jeho žáru, zatímco opačná strana zůstává zahalena v mrazivé temnotě. Takové extrémní teplotní rozdíly dělají z tohoto hnědého trpaslíka fascinující objekt pro studium.

Kromě teplotních extrémů je WD 0032-317 B výjimečný také svou hmotností. Pozorování naznačují, že tento hnědý trpaslík patří k nejhmotnějším, kteří byli dosud pozorováni. Je přibližně 75 až 88krát těžší než Jupiteru).

Tato pozorování kladou stále nové a nové otázky k našim dosavadním představám o binárních hvězdných systémech a hvězdách hnědého trpaslíka a ukazují, jak pestrou diverzitu kosmických objektů máme v našem vesmíru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…