Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Zvláštní formace travnatých kruhů v jihoafrické poušti Namib. Foto: Stephan Getzin

Jihoafrická poušť skrývá nebývalou podívanou – objevila se na ní tráva. Kromě toho, že je tráva v takové oblasti velmi ojedinělá, se navíc ještě vyskytuje ve zvláštních kruzích. Vědci se dlouho snažili přijít na to, jak je to možné. Nejnovější teorii přináší server Science Alert.

V pásmu jihoafrické pouště Namib jsou k viděni zvláštní kruhy trávy, které se živí skrovnými srážkami. Samotný růst trávy je v takové oblasti neobvyklý, tráva ještě ke všemu roste v různě velkých kruzích rozprostřených asi 10 metrů od sebe.

Donedávna měli vědci dvě teorie vzniku tohoto zvláštního jevu: buď se na kořenech trav živí termiti, kteří tento výjev vytvářejí, anebo se takto uspořádaly traviny samotné, aby maximalizovaly přísun vody. Jejich studie podporovaly možnost obou vysvětlení. V roce 2016 se ovšem v Austrálii objevil stejný jev a zde byl zásah termitů vyloučen.

Poslední výzkum Stephana Getzina a jeho týmu z Německé univerzity v Goettingenu v roce 2020 se přiklání právě k samotné reorganizaci trav a popisují ho jako příklad Turingova vzoru. Turing v dokumentu z roku 1952 popisuje, že se různé vzory v přírodě mohou objevovat naprosto náhodně a přirozeně.

Getzinův tým zkoumal jevy v poušti Namib několik dní a velmi pozorně. Zjistili, že po deštích se objevila nová tráva také uvnitř kruhů, většinou ale po několika dnech vedra opět uschla, ovšem kruhové formace travin se stále udržovaly, protože mají hluboké kořeny, které stále hledají vodu. Výskyt termitů se v této oblasti nepotvrdil. Teorii vlastního uspořádání travin potvrzuje i fakt, že i jiné ekosystémy na světě se v rámci přežití uchylují k vytváření geometrických formací.

Zdroj: Science Alert, ScienceDirect

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…