Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Zvláštní formace travnatých kruhů v jihoafrické poušti Namib. Foto: Stephan Getzin

Jihoafrická poušť skrývá nebývalou podívanou – objevila se na ní tráva. Kromě toho, že je tráva v takové oblasti velmi ojedinělá, se navíc ještě vyskytuje ve zvláštních kruzích. Vědci se dlouho snažili přijít na to, jak je to možné. Nejnovější teorii přináší server Science Alert.

V pásmu jihoafrické pouště Namib jsou k viděni zvláštní kruhy trávy, které se živí skrovnými srážkami. Samotný růst trávy je v takové oblasti neobvyklý, tráva ještě ke všemu roste v různě velkých kruzích rozprostřených asi 10 metrů od sebe.

Donedávna měli vědci dvě teorie vzniku tohoto zvláštního jevu: buď se na kořenech trav živí termiti, kteří tento výjev vytvářejí, anebo se takto uspořádaly traviny samotné, aby maximalizovaly přísun vody. Jejich studie podporovaly možnost obou vysvětlení. V roce 2016 se ovšem v Austrálii objevil stejný jev a zde byl zásah termitů vyloučen.

Poslední výzkum Stephana Getzina a jeho týmu z Německé univerzity v Goettingenu v roce 2020 se přiklání právě k samotné reorganizaci trav a popisují ho jako příklad Turingova vzoru. Turing v dokumentu z roku 1952 popisuje, že se různé vzory v přírodě mohou objevovat naprosto náhodně a přirozeně.

Getzinův tým zkoumal jevy v poušti Namib několik dní a velmi pozorně. Zjistili, že po deštích se objevila nová tráva také uvnitř kruhů, většinou ale po několika dnech vedra opět uschla, ovšem kruhové formace travin se stále udržovaly, protože mají hluboké kořeny, které stále hledají vodu. Výskyt termitů se v této oblasti nepotvrdil. Teorii vlastního uspořádání travin potvrzuje i fakt, že i jiné ekosystémy na světě se v rámci přežití uchylují k vytváření geometrických formací.

Zdroj: Science Alert, ScienceDirect

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…