Pro včelaře, kteří dlouhodobě bijí na poplach kvůli narůstajícímu úbytku včelstev, máme dobrou zprávu. Američtí vědci geneticky upravili bakterie, které žijí ve vnitřnostech včel. Tato novinka hmyz ochrání před roztočem kleštíkem včelím a také včelí virózou.
Problém úhynu včel je celosvětový. Výsledky výzkumu publikované v odborném časopise Science by mohly dramatické scénáře zmírnit. Experti doufají, že mechanismus studie bude možné použít po celém světě. Úprava bakterií a jejich kultivace je totiž nenáročná a laciná, přenos na včely by přitom neměl být o nic složitější. Bakterie přitom byly schopny v testech výrazně zvýšit pravděpodobnost přežití včel až o 36 procent.
Výzkum probíhal za přísných bezpečnostních opatření. Dosavadní testy však vykazují, že modifikované bakterie nemají potenciál se šířit ze včel jinam. Před praktickým použitím nebo testem ve vnějším prostředí však budou potřeba ještě další zkoušky a schválení.
Zdroj: Česká televize
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…