Víc než 58 % rostlinných druhů je opylováno hmyzem. 40 % hmyzích druhů je ale ohroženo vyhynutím. Vědci proto hledají způsoby, jak zvrátit klesající populaci hmyzu. Tým odborníků z oxfordské univerzity na včely připevnil radarové značky, které snímají pomocí přijímače neseného na dronu. Pomocí této technologie mohou výzkumníci včely lépe lokalizovat a zaznamenávat tak jejich pohyb, informoval server Radio Wave.
Výhodou nové technologie je podle Landerové větší dosah. S Biotracks bude podle ní možné sledování z několika metrů rozšířit na celé pole. „Na zemi máme radarový vysílač, malý štítek připevněný na hřbetě včely mezi křídly jako malý batoh a přijímač, který nese dron letící nad ní,“ vysvětlila vedoucí týmu doktorka Tonya Landerová z katedry biologie. Doufá, že se o zařízení podělí s dalšími výzkumníky. Podle odborníků je důležité lokalizovat hmyz, monitorovat jeho chování a sledovat migraci rojů.
Entomologové dosud pojmenovali přibližně milion druhů hmyzu, ale podle odhadů žije na planetě asi pět milionů druhů hmyzu a mnoho z nich by mohlo vyhynout dříve, než je věda zaznamená. Předpokládá se, že za úbytek hmyzu může ztráta stanovišť, pesticidy, nemoci a změna klimatu. Hmyz přitom hraje klíčovou roli v potravním řetězci. Je potravou pro ptáky, ale taky opyluje květiny. Hmyz je užitečný i na druhém konci potravního řetězce. Rozkládá obrovské množství živočišných výkalů a uhynulých zvířat a recykluje živiny zpět do půdy.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens
Krásně barevná, a hlavně naučná kniha vytvořená pro mladé dívky. Zajímavé obrázky z historie…