Vědci přeměnili rakovinné buňky v tuk. Objev by mohl usnadnit léčbu nádorových onemocnění

Zdroj fotografií: Pexels

Vědeckému týmu ze švýcarské Basileje se podařilo přeměnit buňky rakoviny prsu na tuk. Od nové metody si autoři slibují, že by mohla v budoucnu pomoct zastavit růst zhoubných nádorů a zabránit jejich metastázám. Testována byla zatím pouze na myších, pravděpodobnost úspěšnosti ale podle vědců zvyšuje fakt, že experiment učinili na lidských nádorových buňkách.

Vědci hlodavcům implantovali agresivní formu lidské rakoviny prsu, kterou následně léčili jak lékem na diabetes, rosiglitazonem, tak i přípravkem na rakovinu: trametinibem. Kombinace zmíněných léčiv následně způsobila, že se rakovinné buňky přeměnily na tukovou tkáň. Zároveň léky zabránily tomu, aby se tyto buňky později změnily zpět na rakovinu.

„Výsledky ukazují, že kombinace léčby rosiglitazonem a trametinibem u pacientů cílí na rakovinné buňky se zvýšenou plasticitou a vyvolává jejich přeměnu na tuk,“ uvedl podle serveru Science Alert profesor Gerhard Christofori z Univerzity v Basileji.  „V budoucnu by tento inovativní léčebný přístup mohl být použitý v kombinaci s konvenční chemoterapií k potlačení primárního růstu nádorů a vzniku smrtelných metastáz,“ dodal Christofori s tím, že i když se na tuk neproměnily všechny tukové buňky, ty, které daným procesem prošly, už zůstaly neškodné.

Zdroj: Česká televize

Související články

Byznys

Iniciativa pomáhá recyklací voskovek dětem v nemocnici

Zdraví

Obyvatele Brna nově o krizových situacích informuje aplikace Záchranka

Inspirace

Odkaliště pod Hády se začne měnit v park už příští rok

Inspirace

Lesopark Letňany má první pražské singletrailové trasy

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura