Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci odhalili důležitost dýchání rakovinných buněk. Jeho absence může zastavit růst nádoru

Zdroj fotografie: Pixabay

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR přišli s objevem, který by v budoucnu mohl vést ke vzniku nových protirakovinných látek. Zjistili totiž, že pro rakovinné buňky je při tvorbě nádorů důležitá respirace, tedy dýchání. Pokud je porušeno jejich mitochondriální DNA, nemohou buňky dýchat, a tím pádem netvoří pyrimidiny, které jsou pro jejich růst zásadní.
Buňky s poruchou mitochondriální DNA nerespirují a netvoří pyrimidiny, což je sloučenina, která je stavebním kamenem DNA, a jejíž tvorba je pro růst buněk nezbytná. V důsledku absence pyrimidinů dojde k zablokování růstu buňky a potlačí se tak i zvětšování celého nádoru. Buňky ale můžou získat mitochondrie z okolních buněk, čímž se obnoví dýchání, produkce pyrimidinů i růst. Nádor se tak začne obnovovat.
„Náš objev je velice zajímavý jak z hlediska základního výzkumu, tak i jeho možného přenosu do klinické praxe. Výše uvedený mechanismus by totiž mohl být sdílený mnoha typy nádorů, neboť univerzální vlastností rakovinné buňky je překotný růst, k němuž je zapotřebí intenzivní tvorba pyrimidinů. Domníváme se, že tento objev povede k návrhu nových, širokospektrých protirakovinných látek,“ uvedl vedoucí Laboratoře molekulární terapie Jiří Neužil.
Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Vědci našli způsob, jak okamžitě extrahovat biopalivo z banánové slupky

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…