Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci odhalili důležitost dýchání rakovinných buněk. Jeho absence může zastavit růst nádoru

Zdroj fotografie: Pixabay

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR přišli s objevem, který by v budoucnu mohl vést ke vzniku nových protirakovinných látek. Zjistili totiž, že pro rakovinné buňky je při tvorbě nádorů důležitá respirace, tedy dýchání. Pokud je porušeno jejich mitochondriální DNA, nemohou buňky dýchat, a tím pádem netvoří pyrimidiny, které jsou pro jejich růst zásadní.
Buňky s poruchou mitochondriální DNA nerespirují a netvoří pyrimidiny, což je sloučenina, která je stavebním kamenem DNA, a jejíž tvorba je pro růst buněk nezbytná. V důsledku absence pyrimidinů dojde k zablokování růstu buňky a potlačí se tak i zvětšování celého nádoru. Buňky ale můžou získat mitochondrie z okolních buněk, čímž se obnoví dýchání, produkce pyrimidinů i růst. Nádor se tak začne obnovovat.
„Náš objev je velice zajímavý jak z hlediska základního výzkumu, tak i jeho možného přenosu do klinické praxe. Výše uvedený mechanismus by totiž mohl být sdílený mnoha typy nádorů, neboť univerzální vlastností rakovinné buňky je překotný růst, k němuž je zapotřebí intenzivní tvorba pyrimidinů. Domníváme se, že tento objev povede k návrhu nových, širokospektrých protirakovinných látek,“ uvedl vedoucí Laboratoře molekulární terapie Jiří Neužil.
Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.