Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR přišli s objevem, který by v budoucnu mohl vést ke vzniku nových protirakovinných látek. Zjistili totiž, že pro rakovinné buňky je při tvorbě nádorů důležitá respirace, tedy dýchání. Pokud je porušeno jejich mitochondriální DNA, nemohou buňky dýchat, a tím pádem netvoří pyrimidiny, které jsou pro jejich růst zásadní.
Buňky s poruchou mitochondriální DNA nerespirují a netvoří pyrimidiny, což je sloučenina, která je stavebním kamenem DNA, a jejíž tvorba je pro růst buněk nezbytná. V důsledku absence pyrimidinů dojde k zablokování růstu buňky a potlačí se tak i zvětšování celého nádoru. Buňky ale můžou získat mitochondrie z okolních buněk, čímž se obnoví dýchání, produkce pyrimidinů i růst. Nádor se tak začne obnovovat.
„Náš objev je velice zajímavý jak z hlediska základního výzkumu, tak i jeho možného přenosu do klinické praxe. Výše uvedený mechanismus by totiž mohl být sdílený mnoha typy nádorů, neboť univerzální vlastností rakovinné buňky je překotný růst, k němuž je zapotřebí intenzivní tvorba pyrimidinů. Domníváme se, že tento objev povede k návrhu nových, širokospektrých protirakovinných látek,“ uvedl vedoucí Laboratoře molekulární terapie Jiří Neužil.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…