Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci odhalili důležitost dýchání rakovinných buněk. Jeho absence může zastavit růst nádoru

Zdroj fotografie: Pixabay

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR přišli s objevem, který by v budoucnu mohl vést ke vzniku nových protirakovinných látek. Zjistili totiž, že pro rakovinné buňky je při tvorbě nádorů důležitá respirace, tedy dýchání. Pokud je porušeno jejich mitochondriální DNA, nemohou buňky dýchat, a tím pádem netvoří pyrimidiny, které jsou pro jejich růst zásadní.
Buňky s poruchou mitochondriální DNA nerespirují a netvoří pyrimidiny, což je sloučenina, která je stavebním kamenem DNA, a jejíž tvorba je pro růst buněk nezbytná. V důsledku absence pyrimidinů dojde k zablokování růstu buňky a potlačí se tak i zvětšování celého nádoru. Buňky ale můžou získat mitochondrie z okolních buněk, čímž se obnoví dýchání, produkce pyrimidinů i růst. Nádor se tak začne obnovovat.
„Náš objev je velice zajímavý jak z hlediska základního výzkumu, tak i jeho možného přenosu do klinické praxe. Výše uvedený mechanismus by totiž mohl být sdílený mnoha typy nádorů, neboť univerzální vlastností rakovinné buňky je překotný růst, k němuž je zapotřebí intenzivní tvorba pyrimidinů. Domníváme se, že tento objev povede k návrhu nových, širokospektrých protirakovinných látek,“ uvedl vedoucí Laboratoře molekulární terapie Jiří Neužil.
Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu