Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli způsob, jak znovu použít jednorázové roušky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Upcyklace odpadu z období pandemie právě započala. Vědci z Washington University (WSU) použili jednorázové masky ke zlepšení betonu. Dle tiskové zprávy WSU dosáhlo zlepšení výše až o 47 %.

S vývojem pandemie rostlo i užívání jednorázových roušek, což způsobilo, že jimi byla poseta nejenom veřejná místa, ale také oceány. Podle studie v uplynulém roce vzrostlo znečištění těmito maskami o neuvěřitelných 9 000 %, protože mnohé země zavedly pravidlo nošení roušek, aby se zabránilo šíření koronaviru. Miliardy masek vyrobené pro tento účel se tak staly velkou výzvou v oblasti nakládání s odpady.

Profesor Xianming Shi z katedry civilního a environmentálního inženýrství WSU však objevil, že pokud jsou jednorázové roušky správně zpracovány, mohou být cennou komoditou. Konkrétně v rámci experimentu objevil benefity zapracování masek do betonu. Tento objev může být prospěšný pro naše životní prostředí, neboť samotná výroba betonu je vysoce náročná na spotřebu uhlíku. Zároveň další studie vyzdvihují fakt, že přidáním mikrovláken se zvyšuje pevnost cementu, čímž se snižují i vytvořené emise.

I tyto výzkumy dovedly profesora Shi a jeho tým k využití jednorázových roušek a jejich přeměnění na tolik ceněná mikrovlákna pro použití při výrobě betonu. Rozřezáním masek na kousky o délce 5 až 30 mm a jejich ošetřením oxidem grafenu před jejich smícháním s cementovou pastou se vědcům podařilo absorbovat nebo rozptýlit lomovou energii, která obvykle přispívá k drobným prasklinám v betonu. Právě oxid grafenu velice účinně umožňuje mikrovláknům silně přilnout k povrchu.

Vědcům se podařilo najít využití také pro bavlněné šňůrky a kovové svorky z obličejových masek. Rozdrtili je a přidali do běžného cementu, který je základní složkou pro jakýkoliv beton nebo maltu.

Jejich studie dokázala, že beton vyrobený z tohoto recyklovaného materiálu byl po měsíci vytvrzování o 47 procent pevnější. Tým nyní pracuje na zjištění, zda je beton chráněn před poškozením mrazem a trvalým používáním rozmrazovacích prostředků na vozovkách. V budoucnu by tato technika mohla být aplikována na použití materiálů, jako je například vyřazené oblečení, což by mohlo sloužit jako pobídka ke sběru tohoto odpadu.

Zdroj: Interesting Ingeneering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…