Nositelné technologie, jako jsou chytré hodinky a prsteny, se stávají stále důležitějším nástrojem pro monitorování zdraví. Kromě měření srdečního rytmu či kvality spánku nyní mohou pomoci i s včasnou detekcí zánětlivých onemocnění střev. Píše o tom web CzechCrunch.
Před třemi lety například Apple Watch zachránily život Martinovi Žufánkovi (spolumajitel lihovaru Žufánek), když mu oznámily fibrilaci síní. Následná operace v IKEMu mu zabránila v potenciální mozkové příhodě. Nyní se možnosti těchto zařízení rozšiřují i na další nemoci.
Američtí vědci z Icahn School of Medicine v New Yorku zjistili, že chytrá zařízení dokážou předpovědět vznik Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Studie zveřejněná v časopise Gastroenterology sledovala 300 pacientů a ukázala, že změny v srdeční frekvenci, okysličení krve a pohybové aktivitě mohou signalizovat zánět až sedm týdnů předem.
Podle odborníků by to mohlo výrazně zjednodušit diagnostiku těchto nemocí, která dnes často vyžaduje invazivní kolonoskopii. Nositelné technologie by umožnily sledování pacientů na dálku a v reálném čase. Kromě těchto zdravotních obtíží vědci testují podobné přístupy také u revmatoidní artritidy. Využitím umělé inteligence chtějí vyvinout algoritmy pro individuální předpovědi zdravotních komplikací. Tento vývoj by mohl v budoucnu zásadně zlepšit kvalitu života pacientů.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…