Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli způsob, jak vyléčit žloutenku typu C

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci v odborném časopise New England Journal of Medicine oznámili objevení léku na virus žloutenky typu C. Lék zničí virus u devíti z deseti pacientů, kteří trpí touto formou nemoci, a dokáže také obnovit zdravou funkci jater.

Při napadení virem se játra poškodí či v nich dokonce započne zhoubné rakovinné bujení, což činí ze žloutenky typu C jednu z nejběžnějších příčin transplantace jater v USA.

Nový lék však dokáže ve 12 týdnech vyléčit pokročilé stádium nemoci a snížit nutnost transplantace. Léčba zahrnuje kombinaci dvou účinných látek – sofosbuvir a velpatasvir – v jediné pilulce.

Přes 36 měsíců vědci z Mezinárodního lékařského centra v Utahu dohlíželi na zkoušení nové látky u 260 pacientů se žloutenkou typu C, kteří brali dvě pilulky denně po dobu tří měsíců.

Doktoři oznámili, že 90 % pacientů v pokročilé fázi onemocnění a s očekáváním toho, že budou muset podstoupit transplantaci, se vyléčilo. Ti v začáteční fázi onemocnění se vyléčili v 99 % případů a současně znovu žloutenkou typu C neonemocněli. „Virus odešel a nevrátil se,“ komentoval hlavní výzkumník doktor Michael Charlton úspěch léčby.

Před pěti lety to bylo pouze 25 % lidí, kteří se dokázali prostřednictvím standardní léčby ze žloutenky typu C vyléčit. Pilulky testované v Utahu představují naprosto unikátní podobu látky, která ničí onemocnění jiným způsobem a mnohem účinněji než v současnosti dostupná léčba. Do poloviny roku 2016 by se měly pilulky objevit na trhu.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Společnost

Glifloziny – léčebná novinka pro pacienty s cukrovkou

Ze světa

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Ze světa

Revoluční metoda léčby zubního kazu: místo plomby samouzdravení

Inspirace

Vědci z univerzity v Liberci vyvinuli nový nanomateriál pro umělé cévy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.