Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli pod oceánem skryté hory cukru

Ilustrační foto: Pixabay

Oceán přeci jenom není samá sůl. Dle nové studie pole mořských řas skrývají sladký poklad. Nová studie odhalila, že ekosystémy mořské trávy, které jsou ponořené pod vlnami, skrývají velké zásoby cukru.

Na mořském dně se dle vědců nachází takové množství cukru, které by vystačilo na 32 miliard plechovek od Coca-Coly. Tento fakt má významný vliv na zmírnění změny klimatu a ukládání uhlíku, který právě sladká mořská tráva dokáže zachytit.

Sladká mořská tráva

Vědci pracující pod německým institutem Maxe Plancka zabývající se mořskou biologií publikovali studii v časopise Nature Ecology & Evolution. Uvedli v ní, že mořská tráva uvolňuje do mořské půdy (známé jako rhizosféra) obrovské množství cukru. Pod poli mořské trávy byla koncentrace cukru nečekaně až 80krát vyšší, než kolik bylo dříve naměřeno v mořském prostředí.

Vědci tedy odhadují, že celosvětově se v rhizosféře mořské trávy vyskytuje 0,6 až 1,3 milion tun cukru, zejména ve formě sacharózy.

Ilustrační foto: Pixabay

Odkud se tolik cukru bere?

Příčina jevu ukládání takto velkého množství tkví ve faktu, že mořská tráva produkuje cukr během fotosyntézy. Většina vytvořeného cukru je použita pro metabolismus a růst těchto rostlin, pokud jsou k dispozici průměrné světelné podmínky. Za předpokladu, že je osvětlení vyšší, například v poledne nebo obecně během léta, rostliny produkují větší množství cukru, než samy potřebují, a tak se jeho přebytek uvolňuje do rhizosféry.

Cukr se na dně ukládá i přes množství mikroorganismů v rhizosféře, které by jej dokázaly spotřebovat. Důvodem je, že mořská tráva, stejně jako mnoho jiných druhů rostlin, vylučuje fenolické sloučeniny, což jsou antimikrobiální látky brzdící metabolismus většiny mikroorganismů, a dochází tím tedy v tomto případě k nižšímu spotřebování sacharózy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…