Rezistentní druhy bakterií a s tím spojená neúčinnost antibiotik se staly noční můrou současné medicíny. Vědci z amerického Massachusetts Institute od Technology jsou však na cestě k zásadnímu zlepšení této situace: podařilo se jim nalézt nové antibiotikum, které dokáže zabít mnoho druhů rezistentních bakterií.
Silné antibiotikum proti rezistentním bakteriím nese název halicin, a to podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea. Halicin umí zničit bakterie zcela novým způsobem, ničí elektrochemický potenciál na membráně bakterie, takže ta má narušený energetický metabolismus a umírá. Halicin se strukturálně liší od všech konvenčních antibiotik a vykazuje baktericidní aktivitu proti širokému spektru patogenů včetně Mycobacterium tubercculosis (původce tuberkulózy), Clostridioides difficile (způsobuje průjmy a zánět tlustého střeva) nebo Acinetobacter baumannii (způsobuje infekce u vojáků v Afgánistánu a Iráku). Účinný je také proti bakterii E.coli. Je navíc tak silný, že si proti němu bakterie nejsou schopny vytvořit ochranu ani po opakovaném užívání.
K objevu antibiotika vědci použili umělou inteligenci s principem strojového učení, kterou na základě algoritmu nejprve naučili rozpoznávat přibližně 2500 molekul. Tento počet následně porovnávali v různých kombinacích prohledáváním rozsáhlé databáze léčiv tak, aby dosáhli výběru molekul s antibakteriální aktivitou, tedy potenciálního antibiotika zabíjejícího bakterie pomocí jiných mechanismů, než je běžné u současných léků. Podařilo se prozkoumat přes 100 milionů molekul a kromě halicinu najít dalších 23 potenciálně účinných látek. Do budoucna se očekává nalezení dalších efektivních antibiotik a zdokonalení těch již existujících.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.