Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci nalezli antibiotikum odolné proti rezistentním bakteriím

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Rezistentní druhy bakterií a s tím spojená neúčinnost antibiotik se staly noční můrou současné medicíny. Vědci z amerického Massachusetts Institute od Technology jsou však na cestě k zásadnímu zlepšení této situace: podařilo se jim nalézt nové antibiotikum, které dokáže zabít mnoho druhů rezistentních bakterií.

Silné antibiotikum proti rezistentním bakteriím nese název halicin, a to podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea. Halicin umí zničit bakterie zcela novým způsobem, ničí elektrochemický potenciál na membráně bakterie, takže ta má narušený energetický metabolismus a umírá. Halicin se strukturálně liší od všech konvenčních antibiotik a vykazuje baktericidní aktivitu proti širokému spektru patogenů včetně Mycobacterium tubercculosis (původce tuberkulózy), Clostridioides difficile (způsobuje průjmy a zánět tlustého střeva) nebo Acinetobacter baumannii (způsobuje infekce u vojáků v Afgánistánu a Iráku). Účinný je také proti bakterii E.coli. Je navíc tak silný, že si proti němu bakterie nejsou schopny vytvořit ochranu ani po opakovaném užívání.

K objevu antibiotika vědci použili umělou inteligenci s principem strojového učení, kterou na základě algoritmu nejprve naučili rozpoznávat přibližně 2500 molekul. Tento počet následně porovnávali v různých kombinacích prohledáváním rozsáhlé databáze léčiv tak, aby dosáhli výběru molekul s antibakteriální aktivitou, tedy potenciálního antibiotika zabíjejícího bakterie pomocí jiných mechanismů, než je běžné u současných léků. Podařilo se prozkoumat přes 100 milionů molekul a kromě halicinu najít dalších 23 potenciálně účinných látek. Do budoucna se očekává nalezení dalších efektivních antibiotik a zdokonalení těch již existujících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.