Vědci nalezli antibiotikum odolné proti rezistentním bakteriím

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Rezistentní druhy bakterií a s tím spojená neúčinnost antibiotik se staly noční můrou současné medicíny. Vědci z amerického Massachusetts Institute od Technology jsou však na cestě k zásadnímu zlepšení této situace: podařilo se jim nalézt nové antibiotikum, které dokáže zabít mnoho druhů rezistentních bakterií.

Silné antibiotikum proti rezistentním bakteriím nese název halicin, a to podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea. Halicin umí zničit bakterie zcela novým způsobem, ničí elektrochemický potenciál na membráně bakterie, takže ta má narušený energetický metabolismus a umírá. Halicin se strukturálně liší od všech konvenčních antibiotik a vykazuje baktericidní aktivitu proti širokému spektru patogenů včetně Mycobacterium tubercculosis (původce tuberkulózy), Clostridioides difficile (způsobuje průjmy a zánět tlustého střeva) nebo Acinetobacter baumannii (způsobuje infekce u vojáků v Afgánistánu a Iráku). Účinný je také proti bakterii E.coli. Je navíc tak silný, že si proti němu bakterie nejsou schopny vytvořit ochranu ani po opakovaném užívání.

K objevu antibiotika vědci použili umělou inteligenci s principem strojového učení, kterou na základě algoritmu nejprve naučili rozpoznávat přibližně 2500 molekul. Tento počet následně porovnávali v různých kombinacích prohledáváním rozsáhlé databáze léčiv tak, aby dosáhli výběru molekul s antibakteriální aktivitou, tedy potenciálního antibiotika zabíjejícího bakterie pomocí jiných mechanismů, než je běžné u současných léků. Podařilo se prozkoumat přes 100 milionů molekul a kromě halicinu najít dalších 23 potenciálně účinných látek. Do budoucna se očekává nalezení dalších efektivních antibiotik a zdokonalení těch již existujících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová