Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci nalezli antibiotikum odolné proti rezistentním bakteriím

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Rezistentní druhy bakterií a s tím spojená neúčinnost antibiotik se staly noční můrou současné medicíny. Vědci z amerického Massachusetts Institute od Technology jsou však na cestě k zásadnímu zlepšení této situace: podařilo se jim nalézt nové antibiotikum, které dokáže zabít mnoho druhů rezistentních bakterií.

Silné antibiotikum proti rezistentním bakteriím nese název halicin, a to podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea. Halicin umí zničit bakterie zcela novým způsobem, ničí elektrochemický potenciál na membráně bakterie, takže ta má narušený energetický metabolismus a umírá. Halicin se strukturálně liší od všech konvenčních antibiotik a vykazuje baktericidní aktivitu proti širokému spektru patogenů včetně Mycobacterium tubercculosis (původce tuberkulózy), Clostridioides difficile (způsobuje průjmy a zánět tlustého střeva) nebo Acinetobacter baumannii (způsobuje infekce u vojáků v Afgánistánu a Iráku). Účinný je také proti bakterii E.coli. Je navíc tak silný, že si proti němu bakterie nejsou schopny vytvořit ochranu ani po opakovaném užívání.

K objevu antibiotika vědci použili umělou inteligenci s principem strojového učení, kterou na základě algoritmu nejprve naučili rozpoznávat přibližně 2500 molekul. Tento počet následně porovnávali v různých kombinacích prohledáváním rozsáhlé databáze léčiv tak, aby dosáhli výběru molekul s antibakteriální aktivitou, tedy potenciálního antibiotika zabíjejícího bakterie pomocí jiných mechanismů, než je běžné u současných léků. Podařilo se prozkoumat přes 100 milionů molekul a kromě halicinu najít dalších 23 potenciálně účinných látek. Do budoucna se očekává nalezení dalších efektivních antibiotik a zdokonalení těch již existujících.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.