V neustále se vyvíjejícím světě umělé inteligence (AI) často žasneme nad nejnovějšími pokroky, které se v této oblasti podaří. Ale co když skutečná síla AI nespočívá jen v jejích algoritmech a datech, ale také v naší samotné víře v ni? Nová studie z Aalto University ve Finsku naznačuje, že pouhé přesvědčení, že nám AI pomáhá, může výrazně zvýšit náš výkon, i když je AI nespolehlivá nebo neexistuje, informoval server Earth.
Výzkumníci z Aalto University vytvořili experiment, aby prozkoumali, jak naše přesvědčení o AI ovlivňuje náš výkon. Účastníci dvakrát absolvovali základní cvičení na rozpoznávání písmen. Nejprve jej dokončili sami a poté s údajnou pomocí AI. Načež vědci rozdělili účastníky do dvou skupin. Jedna skupina byla informována, že AI je spolehlivá a zlepší jejich výkon. Druhé skupině bylo řečeno, že AI je nespolehlivá a naopak jejich výkon sníží. Žádný systém umělé inteligence však ve skutečnosti neexistoval. Výzkumníci vytvořili „falešnou AI“, která poskytovala náhodnou zpětnou vazbu bez ohledu na skutečný výkon účastníků.
Výsledky studie byly nečekané a pozoruhodné. Účastníci v obou skupinách, bez ohledu na to, zda byli informováni o nespolehlivosti umělé inteligence, či nikoli, prokázali výrazné zlepšení svého výkonu v úloze rozpoznávání písmen, když se domnívali, že jim pomáhá systém umělé inteligence. Toto zlepšení bylo zřejmé jak v rychlosti, tak v přesnosti, s jakou úkol dokončili, což ukazuje na zvýšenou úroveň soustředění a zapojení, když účastníci vnímali podporu AI.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova
Život pětapadesátiletého Tomáše, ředitele statku na vesnici, se znenadání obrátí vzhůru nohama…