Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci jsou o krok blíže k vypěstování funkčních umělých ledvin

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Japonský tým vědců vylepšil přidáním nového vývodu funkčnost uměle vypěstovaných ledvin v těle zvířat. Dřívější prototypy měly často potíže s vylučováním moči a zvětšováním svého objemu. Nový vývod zamezí hromadění tekutin. Vylepšený prototyp se v současnosti testuje na zvířatech a pravděpodobně uplyne ještě pár let, než ho vědci vyzkouší i na lidech.

Výroba lidských orgánů by mohla vyřešit současný nedostatek dárců. Na Britských ostrovech čeká na ledvinu zhruba 6 000 lidí, ale nové ledviny se ročně dočká jen polovina z nich. Každý den proto umírá při čekání na transplantaci jeden člověk.

V České republice je situace obdobná a to i přes to, že každý zdravý člověk může být dárcem. Přitom dárci ledvin často žijí naprosto normální život a dokonce mnohdy žijí déle, protože je jejich zdravotní stav pravidelně monitorován a případné nemoci proto zdravotníci včas odhalí. I tak u nás na transplantaci čeká zhruba 600 lidí.

Pěstování umělých ledvin z kmenových buněk by proto mohlo zachránit mnoho životů. Nový prototyp nyní obsahuje drenážní trubice z ledviny a měchýř ke shromáždění a uskladnění moči, který problémy předchozích prototypů efektivně řeší. Nejdříve vědci testovali prototyp na potkanech a jejich pokus byl úspěšný. I po osmi týdnech transplantát stále fungoval. I při opakování proceduře na praseti docílili stejného výsledku. I tak ještě výzkum a vývoj několik let potrvá, než budou moci lékaři s jistotou říci, že bude umělá ledvina fungovat i u lidí.

Vědci zkoušejí i jiné přístupy. Jednou z metod navrácení lidí s problematickou ledvinou zpátky do života by mohlo být i omlazení starých orgánů, které byly lékaři vyškrtnuty ze seznamu vhodných ledvin pro transplantaci. Tato metoda spočívá v odstranění mrtvé tkáně a ponechání základní kostry orgánu, na které je možné vypěstovat nové zdravé buňky.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.