Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci jsou o krok blíže k vypěstování funkčních umělých ledvin

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Japonský tým vědců vylepšil přidáním nového vývodu funkčnost uměle vypěstovaných ledvin v těle zvířat. Dřívější prototypy měly často potíže s vylučováním moči a zvětšováním svého objemu. Nový vývod zamezí hromadění tekutin. Vylepšený prototyp se v současnosti testuje na zvířatech a pravděpodobně uplyne ještě pár let, než ho vědci vyzkouší i na lidech.

Výroba lidských orgánů by mohla vyřešit současný nedostatek dárců. Na Britských ostrovech čeká na ledvinu zhruba 6 000 lidí, ale nové ledviny se ročně dočká jen polovina z nich. Každý den proto umírá při čekání na transplantaci jeden člověk.

V České republice je situace obdobná a to i přes to, že každý zdravý člověk může být dárcem. Přitom dárci ledvin často žijí naprosto normální život a dokonce mnohdy žijí déle, protože je jejich zdravotní stav pravidelně monitorován a případné nemoci proto zdravotníci včas odhalí. I tak u nás na transplantaci čeká zhruba 600 lidí.

Pěstování umělých ledvin z kmenových buněk by proto mohlo zachránit mnoho životů. Nový prototyp nyní obsahuje drenážní trubice z ledviny a měchýř ke shromáždění a uskladnění moči, který problémy předchozích prototypů efektivně řeší. Nejdříve vědci testovali prototyp na potkanech a jejich pokus byl úspěšný. I po osmi týdnech transplantát stále fungoval. I při opakování proceduře na praseti docílili stejného výsledku. I tak ještě výzkum a vývoj několik let potrvá, než budou moci lékaři s jistotou říci, že bude umělá ledvina fungovat i u lidí.

Vědci zkoušejí i jiné přístupy. Jednou z metod navrácení lidí s problematickou ledvinou zpátky do života by mohlo být i omlazení starých orgánů, které byly lékaři vyškrtnuty ze seznamu vhodných ledvin pro transplantaci. Tato metoda spočívá v odstranění mrtvé tkáně a ponechání základní kostry orgánu, na které je možné vypěstovat nové zdravé buňky.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.