Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve vraku lodi z 18. století byl nalezen poklad v hodnotě 17 miliard dolarů

Ilustrační foto: Pixabay

Nalezený poklad se skládá ze zlatých mincí, smaragdů, mečů a čínské keramiky. Kolumbijské národní námořnictvo použilo dálkově ovládané vozidlo (ROV), aby se přiblížilo a pořídilo záznamovým materiál San José Galleon, lodi z 18. století, která se potopila u pobřeží Cartageny a od té doby nepřišla do kontaktu s lidmi, píše server Interesting Engineering.

Španělská loď údajně nesla na palubě 600 lidí spolu s 200 tunami pokladů, když ji lodě britského námořnictva v roce 1708 potopily. Přesné místo ztroskotání nebylo známo tři staletí a úřady ho dodnes nezveřejnily. Podle tiskové zprávy ROV sestoupil do hloubky téměř 900 m, aby pořídil ty nejlepší snímky a připravil se na sledování vraku před jeho vyzvednutím. V roce 2013 se Kolumbie přihlásila k vlastnictví vraku a jeho obsahu, protože se nacházel na námořních hranicích země, a dokonce v tomto smyslu přijala zákon. Španělsko však argumentovalo tvrzením s odkazem na původ lodi. Záležitost se nejspíše ještě zkomplikuje, protože cennosti byly pravděpodobně vydrancovány jihoamerickými národy.

Zdroj: Zenger

Cennosti na San José Galleon


Pokud se ptáte, proč obě země tak touží po ztroskotané lodi, která ležela na dně moře po mnoho staletí, jde zejména o dvousettunový poklad, který se na lodi vyskytuje. Kolumbijské námořnictvo našlo vrak lodi v roce 2015 a má nejvíce informací o skutečném rozsahu těchto pokladů. Z toho, co dosud sdílelo, jsou na lodi zlaté a stříbrné mince, smaragdy a také čínská keramika v původním tvaru a zachovalém stavu.

Kromě toho nalezli i prastaré meče a 64 bojových děl s historickou hodnotu. Není divu, že je tato potopená loď nazývána svatým grálem.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Řemeslo je v dnešní době umění, děti si to můžou vyzkoušet, říká ředitel ostravské Fajne dilny

Které písničky dělají lidem největší radost?

Vařím pro dobrou věc: festival na podporu autismu nabídne gastro speciality i pohodovou zábavu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…