Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve vraku lodi z 18. století byl nalezen poklad v hodnotě 17 miliard dolarů

Ilustrační foto: Pixabay

Nalezený poklad se skládá ze zlatých mincí, smaragdů, mečů a čínské keramiky. Kolumbijské národní námořnictvo použilo dálkově ovládané vozidlo (ROV), aby se přiblížilo a pořídilo záznamovým materiál San José Galleon, lodi z 18. století, která se potopila u pobřeží Cartageny a od té doby nepřišla do kontaktu s lidmi, píše server Interesting Engineering.

Španělská loď údajně nesla na palubě 600 lidí spolu s 200 tunami pokladů, když ji lodě britského námořnictva v roce 1708 potopily. Přesné místo ztroskotání nebylo známo tři staletí a úřady ho dodnes nezveřejnily. Podle tiskové zprávy ROV sestoupil do hloubky téměř 900 m, aby pořídil ty nejlepší snímky a připravil se na sledování vraku před jeho vyzvednutím. V roce 2013 se Kolumbie přihlásila k vlastnictví vraku a jeho obsahu, protože se nacházel na námořních hranicích země, a dokonce v tomto smyslu přijala zákon. Španělsko však argumentovalo tvrzením s odkazem na původ lodi. Záležitost se nejspíše ještě zkomplikuje, protože cennosti byly pravděpodobně vydrancovány jihoamerickými národy.

Zdroj: Zenger

Cennosti na San José Galleon


Pokud se ptáte, proč obě země tak touží po ztroskotané lodi, která ležela na dně moře po mnoho staletí, jde zejména o dvousettunový poklad, který se na lodi vyskytuje. Kolumbijské námořnictvo našlo vrak lodi v roce 2015 a má nejvíce informací o skutečném rozsahu těchto pokladů. Z toho, co dosud sdílelo, jsou na lodi zlaté a stříbrné mince, smaragdy a také čínská keramika v původním tvaru a zachovalém stavu.

Kromě toho nalezli i prastaré meče a 64 bojových děl s historickou hodnotu. Není divu, že je tato potopená loď nazývána svatým grálem.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Kadeřnictví jako terapie. Holiči podstoupili výcvik, aby pomohli klientům s trápením

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Proč máme na svět tak rozdílné pohledy? Vědci ukázali na část mozku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…