Nalezený poklad se skládá ze zlatých mincí, smaragdů, mečů a čínské keramiky. Kolumbijské národní námořnictvo použilo dálkově ovládané vozidlo (ROV), aby se přiblížilo a pořídilo záznamovým materiál San José Galleon, lodi z 18. století, která se potopila u pobřeží Cartageny a od té doby nepřišla do kontaktu s lidmi, píše server Interesting Engineering.
Španělská loď údajně nesla na palubě 600 lidí spolu s 200 tunami pokladů, když ji lodě britského námořnictva v roce 1708 potopily. Přesné místo ztroskotání nebylo známo tři staletí a úřady ho dodnes nezveřejnily. Podle tiskové zprávy ROV sestoupil do hloubky téměř 900 m, aby pořídil ty nejlepší snímky a připravil se na sledování vraku před jeho vyzvednutím. V roce 2013 se Kolumbie přihlásila k vlastnictví vraku a jeho obsahu, protože se nacházel na námořních hranicích země, a dokonce v tomto smyslu přijala zákon. Španělsko však argumentovalo tvrzením s odkazem na původ lodi. Záležitost se nejspíše ještě zkomplikuje, protože cennosti byly pravděpodobně vydrancovány jihoamerickými národy.
Pokud se ptáte, proč obě země tak touží po ztroskotané lodi, která ležela na dně moře po mnoho staletí, jde zejména o dvousettunový poklad, který se na lodi vyskytuje. Kolumbijské námořnictvo našlo vrak lodi v roce 2015 a má nejvíce informací o skutečném rozsahu těchto pokladů. Z toho, co dosud sdílelo, jsou na lodi zlaté a stříbrné mince, smaragdy a také čínská keramika v původním tvaru a zachovalém stavu.
Kromě toho nalezli i prastaré meče a 64 bojových děl s historickou hodnotu. Není divu, že je tato potopená loď nazývána svatým grálem.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…