Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živé sekačky omezí lesní požáry. Do španělské přírody se vracejí zubři

Ilustrační foto: Depositphotos

Váží kolem jedné tuny a denně spasou až třicet kilogramů porostu. Zubři evropští mohou ve Španělsku pomoci předcházet rozsáhlým požárům, které zemi sužují každé léto. „Zubři zajistí okamžitou biodiverzitu. Vyčistí husté části lesa, takže dovnitř pustí světlo a v podrostu místo křoví a zákrsků poroste tráva. Tím jednak sníží riziko požárů, a navíc prospějí řadě dalších druhů, kterým poskytnou potravu a volnost pohybu,“ řekl vedoucí španělské pobočky Evropského střediska pro záchranu zubrů Fernando Morán.

Jen za posledních deset let zničily každoroční letní požáry více než sedm set tisíc hektarů španělských lesů. K rozsáhlému vypalování krajiny přispívá kromě klimatických změn také vylidňování venkovských oblastí a s tím související pokles chovu ovcí a koz. Tito býložravci totiž spásají lesní podrost, kvůli kterému požáry vznikají a následně se rozšiřují. Nově by jejich roli mohli převzít zubři.

Přestože byli tito velcí přežvýkavci ve Španělsku asi před deseti tisíci lety vyhubeni a jejich celosvětová populace postupně klesla jen na několik jedinců, dnes se jejich chov daří obnovovat. V současnosti jich žije více než osm tisíc a jen ve Španělsku funguje pro tyto účely osmnáct odchovných středisek.

zubr
Populace zubrů se opět postupně rozrůstá. Ilustrační foto: Pixabay

První projekt, který jejich příznivé účinky pro lesy dokázal, pochází z roku 2010. Tehdy bylo do dvacetihektarového dubového lesa vypuštěno sedm zubrů, kteří se zde postarali o jinak velmi nákladnou a časově náročnou lesnickou práci. Čistili podrost, a dokonce nechávali růst jen rovné semenáčky, zatímco ohnuté spořádali.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…