Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fenka vyhrabala na Valašsku hrnek mincí ze 14. století

2 minuty radosti
Fenka Máša na místě nálezu. Foto: Muzeum regionu Valašsko

Na letní venčení jen tak nezapomene majitel Máši, která nedaleko obce Ústí na Vsetínsku objevila malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Nálezce poklad odevzdal do rukou Muzea regionu Valašsko. To pomocí analýzy určilo, že jde o 374 stříbrných pražských grošů ze 14. století.

Byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ popsal nález pokladu majitel fenky Máši, který si přál zůstat v anonymitě, pro Muzeum regionu Valašsko.

Historikové se ihned vydali na průzkum místa, kde byla nádobka objevena, a následně začali zkoumat samotný její obsah. Pro šetrný náhled pod horní vrstvu mincí použili přístroj CT z nemocnice ve Valašském Meziříčí, díky čemuž zjistili, že je nádobka mincí plná. Následného rozboru se účastnili také nálezci, před jejichž očima vyjmul konzervátor z nádobky všech 374 stříbrných pražských grošů.

Konzervátor Zdeněk Hanáček vyjmul z hrníčku 374 stříbrných mincí. Foto: Muzeum regionu Valašsko

Vzorové chování lidí, kteří se s Mášou procházeli, když poklad vyhrabala, ocenil také archeolog Samuel Španiel: „Chtěl bych poděkovat poctivým nálezcům za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost.“ Pracovníci Muzea regionu Valašsko budou poklad dále zkoumat. Pomocí rozborů nalezené tkaniny, keramického hrníčku nebo zbytků rostlin se pokusí odhalit, kdy byly mince původně zakopány a odkud nádoba pocházela.

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…