Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fenka vyhrabala na Valašsku hrnek mincí ze 14. století

2 minuty radosti
Fenka Máša na místě nálezu. Foto: Muzeum regionu Valašsko

Na letní venčení jen tak nezapomene majitel Máši, která nedaleko obce Ústí na Vsetínsku objevila malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Nálezce poklad odevzdal do rukou Muzea regionu Valašsko. To pomocí analýzy určilo, že jde o 374 stříbrných pražských grošů ze 14. století.

Byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ popsal nález pokladu majitel fenky Máši, který si přál zůstat v anonymitě, pro Muzeum regionu Valašsko.

Historikové se ihned vydali na průzkum místa, kde byla nádobka objevena, a následně začali zkoumat samotný její obsah. Pro šetrný náhled pod horní vrstvu mincí použili přístroj CT z nemocnice ve Valašském Meziříčí, díky čemuž zjistili, že je nádobka mincí plná. Následného rozboru se účastnili také nálezci, před jejichž očima vyjmul konzervátor z nádobky všech 374 stříbrných pražských grošů.

Konzervátor Zdeněk Hanáček vyjmul z hrníčku 374 stříbrných mincí. Foto: Muzeum regionu Valašsko

Vzorové chování lidí, kteří se s Mášou procházeli, když poklad vyhrabala, ocenil také archeolog Samuel Španiel: „Chtěl bych poděkovat poctivým nálezcům za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost.“ Pracovníci Muzea regionu Valašsko budou poklad dále zkoumat. Pomocí rozborů nalezené tkaniny, keramického hrníčku nebo zbytků rostlin se pokusí odhalit, kdy byly mince původně zakopány a odkud nádoba pocházela.

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Související články

Zaručeně zlepší den

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…