Na letní venčení jen tak nezapomene majitel Máši, která nedaleko obce Ústí na Vsetínsku objevila malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Nálezce poklad odevzdal do rukou Muzea regionu Valašsko. To pomocí analýzy určilo, že jde o 374 stříbrných pražských grošů ze 14. století.
„Byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ popsal nález pokladu majitel fenky Máši, který si přál zůstat v anonymitě, pro Muzeum regionu Valašsko.
Historikové se ihned vydali na průzkum místa, kde byla nádobka objevena, a následně začali zkoumat samotný její obsah. Pro šetrný náhled pod horní vrstvu mincí použili přístroj CT z nemocnice ve Valašském Meziříčí, díky čemuž zjistili, že je nádobka mincí plná. Následného rozboru se účastnili také nálezci, před jejichž očima vyjmul konzervátor z nádobky všech 374 stříbrných pražských grošů.
Vzorové chování lidí, kteří se s Mášou procházeli, když poklad vyhrabala, ocenil také archeolog Samuel Španiel: „Chtěl bych poděkovat poctivým nálezcům za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost.“ Pracovníci Muzea regionu Valašsko budou poklad dále zkoumat. Pomocí rozborů nalezené tkaniny, keramického hrníčku nebo zbytků rostlin se pokusí odhalit, kdy byly mince původně zakopány a odkud nádoba pocházela.
Zdroj: Muzeum regionu Valašsko
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…