Nechvalně proslulé globální oteplování nám přináší zajímavé objevy. Server Live science uvedl, že glaciální archeologové v Norsku objevili sérii šípu různého stáří, jeden z nich je až 1 700 let starý a je dokonale zachovalý – stále na sobě má peří.
Norské pohoří Jotunheimen při tání ledů v roce 2019 odhalilo šíp z doby železné, archeologové ze skupiny Secrets of the Ice tuto informaci ovšem zveřejnili teprve nedávno, protože výzkum stále pokračuje. Podle nich jde zatím o nejzachovalejší šíp, který kdy našli.
Vědci sice nepoužili radiokarbonové datování šípu, protože by museli jeho části oželet, ale i tak jsou podle jeho vzhledu schopni říct, jak je starý, protože se podobné našli v dánských rašeliništích a jsou datovány zhruba na 300 až 600 let našeho letopočtu. Šíp je 80 cm dlouhý a zachoval si i železný hrot. Archeologové doufají, že tání ledovců jim přinese další poklady.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…