Ve Středočeském kraji vznikne nová chráněná krajinná oblast

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zatímco ještě minulý rok byl na území Středočeského a Plzeňského kraje Vojenský újezd Brdy, od nového roku ho nahradila chráněná krajinná oblast.

Místo vojenského prostoru vznikne v budoucnosti v Brdech asi 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší. Bývalý areál armáda již nepotřebuje kvůli klesajícímu počtu vojáků. Společně se změnou hranic újezdů se navíc vytvoří šest nových obcí.

Brdské pohoří leží téměř celé ve Středočeském kraji a posledních téměř sto let patřilo českým vojákům. Kvůli poklesu počtu vojáků se velká část Vojenského újezdu Brdy přetvoří na veřejnost přístupné cyklostezky a pěší trasy, a to dle plánu nejpozději do roku 2017. Kvůli změně újezdu na chráněnou krajinnou oblast bude navíc na celém území Brd možné jet pouze rychlostí padesát kilometrů v hodině.

Z původních 260 kilometrů čtverečních, které armáda využívala k vojenským účelům, se území zmenší jen na 560 hektarů. Na tomto území zůstane jen posádkové cvičiště 13. dělostřeleckého pluku Jince. Další změnou bude i transformace stávajících obcí, přičemž vznikne šestice nových obcí, a to obce Polná na Šumavě, Bražec, Doupovské Hradiště, Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura