Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve španělské jeskyni našli přes sto výjimečných prehistorických rytin

Foto: Katalánský institut lidské paleoekologie a sociální evoluce (IPHES)

Více než sto jeskynních výtvorů z přelomu doby měděné a bronzové se podle vědců z Katalánského institutu lidské paleoekologie a sociální evoluce zachovalo ve vynikajícím stavu. Vzhledem ke komplikovanosti a rozsahu rytin se jedná o jednu z nejlepších abstraktních kompozic z období paleolitu v oblasti Středozemního moře.

Speleologové se do oblasti La Febró v provincii Tarragona jihozápadně od Barcelony vydali v květnu 2021 prozkoumat dutinu Cova de la Vila objevenou ve 40. letech 20 století. Její přesná poloha však již byla ztracena. Jedním ze vchodů do podzemí vědci došli až k otvoru, který za sebou skrýval jeskyni o rozloze 90 metrů čtverečních a v ní osmimetrové pásmo s více než stovkou rytin starých tisíce let. „Když jsem uviděl rytiny, pocítil jsem obrovské emoce, které si s sebou ponesu po zbytek života,“ řekl speleolog Juli Serrano, který do jeskyně vstoupil jako první.

Speleologický tým vše nafotil a následně se do podzemí vydali také experti Josep Vallverdú, Antonio Rodríguez-Hidalgo a Diego Lombao z Katalánského institutu lidské paleoekologie a sociální evoluce (IPHES) a také Ramón Viñas, specialista na prehistorické skalní umění. Jejich úkolem bylo ověřit autenticitu objevených rytin a určit jejich stáří.

Foto: Katalánský institut lidské paleoekologie a sociální evoluce (IPHES)

Na schematických obrazech seřazených v pěti liniích pod sebou identifikovali koně, krávy, slunce, hvězdy a snad i symbol okultní modly. Každá z linek přitom nese samostatný význam. Vyobrazení proto vědci interpretovali jako vyjádření pohledu na svět očima zemědělské a pastevecké komunity z přechodné fáze mezi dobou měděnou a bronzovou, tedy staré tři až pět tisíc let. Jednou ze zvláštností této nástěnné malby je to, že byla vytvořena výhradně technikou rytí. Autoři použili buď kamenné nebo dřevěné nástroje, či dokonce prsty.

Unikum objevu spočívá také v tom, že se zachoval navzdory vlhkému klimatu a měkkému povrchu, v němž je vyryt. Protože by jakékoli změny prostředí v jeskyni mohly rytiny ohrozit, rozhodlo se katalánské ministerstvo kultury spolu s vedením obce La Febró a IPHES dutinu utěsnit. Zachovají tak podmínky, jaké v ní panovaly před objevem, a budou sledovat, jak je ovlivní případné vykopávkové práce, které na místě proběhnou. Historie jeskyně Cova de la Vila totiž podle vědců může být mnohem delší a barvitější, než poodhalily její stěny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…