Ve Francii vzniká vesnice pro lidi s Alzheimerem

Zdroj fotografií: Village Landais Alzheimer

Umožnit lidem trpícím Alzheimerovou chorobou prožít co nejplnohodnotnější život se pokouší ve Francii, kde pro nemocné budují speciální vesnici. Nemocní v ní budou moct normálně žít, chodit do restaurací, využívat služeb kadeřníka nebo si zahrát například pétanque. K dispozici bude personál bez bílých plášťů, který obyvatelům vesnice pomůže udržet se co nejdéle v běžném životě.

Vesnice, která by se měla otevřít na jaře, vyrůstá jižně od Bordeaux u lázeňského města Dax. Bude mít podobu středověké citadely, tedy opevněného komplexu, který zapadne do tamní krajiny. V jejím centru bude malé náměstí, které bude obklopovat supermarket, zahrada, restaurace, kadeřnictví, záhony a skleníky, knihovna nebo tělocvična. Vše bude uspořádáno tak, aby se nemocní co nejlépe orientovali a nemuseli zbytečně bloudit. Bydlet budou obyvatelé po sedmi až osmi lidech v menších domcích.

Personál bude každý den obyvatelům vesnice připravovat program, který má podporovat jejich soudržnost a udržovat je v kondici. Jako společníci budou pro nemocné připraveni i vycvičení psi. „Budou se bavit. I to je součástí terapie,“ prohlásil neurolog z nemocnice v Bordeaux Jean-Francois Dartigues. Cílem je umožnit nemocným prožít co nejplnohodnotnější život. Sami se tak budou rozhodovat, co a kdy dělat, početný personál se přizpůsobí jejich zvykům. Experti plánují dávat lidem také co nejméně léků, pomáhat mají právě aktivity a prostředí, kde se budou cítit jako doma.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor článku

Anna Silná